مرز مهران برای فعالیت‎ تجاری باز است

ایلام- ایرنا - مدیرکل گمرک استان ایلام گفت: مرز تجاری مهران بدون هیچ مشکل خاصی همچنان در حال انجام مراودات بازرگانی با کشور عراق است و برای انجام فعالیت تجاری باز است.

روح‌الله غلامی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با وجود بسته بودن مرز مهران برای تردد زائران و مسافران ایرانی اما مرز تجاری این پایانه کماکان همچون گذشته به فعالیت‌های تجاری با کشور عراق می‌پردازد.

وی افزود: تردد کامیون‌های حامل کالاهای صادراتی به مرز مهران به صورت عادی در جریان است و کالاها در محوطه گمرک ترخیص و سپس توسط کامیون‌های عراقی بارگیری می‌شوند.

مدیرکل گمرک استان ایلام یادآور شد: با این وجود خروج کامیون و ماشین‌های کاپوتاژ و ترانزیتی به خاک عراق ممنوعیت است و باید اجناس و کالاها برای ورود به خاک عراق تحویل کامیون‌های این کشور در پایانه مرزی مهران شود.

غلامی اضافه کرد: با وجود آنکه پایانه مسافربری مرز مهران برای تردد اتباع ایرانی به سمت عراق به دلیل شرایط نابسامان این کشور بسته است ولی فعالیت تجاری این پایانه در حالت عادی و معمول خود قرار دارد و تجار و بازرگانان برای فعالیت‌های تجاری خود در مرز مهران مشکلی ندارند.

وی تاکید کرد: گمرک ایلام در یک ماه گذشته در تمامی روزهای جمعه و تعطیلات فعال بوده تا جوابگوی افزایش حجم کالاهای صادراتی باشد.

در هفت ماهه سال جاری ۷۲۰ میلیون و ۲۸۰ هزار دلار کالا از این مرز صادر شده است که از نظر وزنی رشد ۲۴ درصدی و از لحاظ ارزش دلاری رشدی ۱۰ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل را نشان می‌دهد.

عمده‌ترین اقلام صادراتی در این مدت(هفت ماهه سال) مصالح ساختمانی، میوه و تره‌بار، محصولات پلاستیکی، محصولات صنعتی، شیشه، لوازم خانگی و محصولات فلزی بوده است.

مرز مهران بیش از یک ماه است که به علت درگیری و ناآرامی های داخل کشور عراق به منظور حفظ سلامت اتباع ایرانی بسته شده است.

شهر مرزی مهران در استان ایلام با حدود ۲۳۰ کیلومتر فاصله با بغداد نزدیک‌ترین شهر مرزی کشورمان به پایتخت عراق و عتبات عالیات این کشور است که امروز به کانون فعالیت‌های صادراتی و تردد زائران با کشور همسایه تبدیل شده است.

شهرستان مرزی مهران در ۸۵ کیلومتری جنوب غربی ایلام قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =