۹ آذر ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۵۷
کد خبرنگار: 1330
کد خبر: 83574099
۰ نفر

برچسب‌ها

دهیاران برای حفاظت از منابع‌طبیعی وارد عمل می‌شوند

تهران- ایرنا- مدیرکل دفتر آموزش، ترویج و مشارکت مردمی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری به نقش‌آفرینی دهیاران در حفاظت از عرصه‌های طبیعی اشاره کرد و افزود: این همکاری‌های مشترک در قالب تفاهم‌نامه سازمان جنگل‌ها با سازمان دهیاری‌ها و شهرداری‌های وزارت کشور دنبال می‌شود.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی سازمان جنگل‌ها، وحید جعفریان در کارگاه آموزشی دهیاران ضمن اشاره به نقش و جایگاه دهیاران در اجرای پروژه‌های آبخیزداری و آبخوانداری از محل صندوق توسعه ملی، مشارکت دهیاران را در مدیریت پایدار منابع طبیعی موثر خواند.

وی به بندهای ماده ۱۰ اساسنامه و تشکیلات سازمان دهیاری‌ها اشاره کرد که در سال ۸۰ توسط هیات وزیران به تصویب رسید که در آن به وظایف دهیاری‌ها و همکاری‌های موثر آنها در جهت حفظ منابع طبیعی و آبخیزداری تاکید شده است.

جعفریان همچنین عنوان کرد: بر اساس سند راهبردی دفتر آموزش، ترویج و مشارکت مردمی سازمان جنگل‌ها، برنامه فراگیری در جهت بهره‌گیری از امکانات و تجهیزات اطلاع‌رسانی، ترویجی و مشارکتی به منظور آموزش‌های مورد نیاز دهیاران و شناخت بیشتر آنها از قوانین، سیاست‌ها و پروژه‌های محوری این سازمان تبیین شده است.

مدیرکل دفتر ترویج، آموزش و مشارکت مردمی در ادامه از تنظیم پیش‌نویس برنامه اقدام مشترک سازمان جنگل‌ها با سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور خبر داد و افزود: با تاکید رییس سازمان جنگل‌ها قرار شد این سند اقدام مشترک، به عنوان مبنای توسعه همکاری دو سازمان قرار گیرد.  

وی با اشاره به استفاده از ظرفیت بند ب ماده ۲۹ اشاره کرد و گفت: سازمان جنگل‌ها گام مهمی در زمینه مشارکت واقعی مردم برداشته زیرا اعتقاد دارد مشارکت مردم بدون تامین منافع و بهبود معیشت جوامع روستایی امکان‌پذیر نیست.
جعفریان خاطرنشان کرد: اجرای بند ب ماده ۲۹ نگرش برون‌سپاری فعالیت‌های منابع‌طبیعی را به صاحبان طرح‌ها، تعاونی‌ها و مجریان طرح‌های منابع‌طبیعی القا کرده و زمینه بیشتر مشارکت مردم را فراهم می‌کند تا بهره‌برداران تعلق خاطر بیشتری نسبت به منابع‌طبیعی و حفظ آن پیدا کنند.
 

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =