هوای تهران همچنان برای گروه‌های حساس ناسالم است

تهران- ایرنا- کیفیت هوای پایتخت امروز شنبه در هشتمین روز متوالی در آذر با افزایش غلظت آلاینده‌های ذرات معلق با قطر کمتر از ۲.۵ میکرون و قرار گرفتن روی شاخص لحظه‌ای ۱۴۵ در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس است.

به گزارش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، امروز (بیماران قلبی و ریوی، سالمندان، زنان باردار و کودکان) از منزل خارج نشوند.

همچنین بر اساس اعلام استانداری تهران امروز شنبه ۹ آذر مهدکودک ها، پیش دبستانی ها و مدارس استان تهران در تمامی مقاطع بجز شهرهای دماوند، پردیس، رودهن و فیروزکوه در دو نوبت صبح و عصر و همچنین دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی شهر تهران تعطیل است.

از روز دوم تا امروز نهم آذر شاخص آلایندگی هوا از ۱۱۱ به ۱۴۵ رسیده است و شرایط را برای حضور بیماران قلبی و ریوی، سالمندان، زنان باردار و کودکان در سطح شهر دشوار کرده است ضمن اینکه در روز پنجشنبه (هفتم آذر) شاخص کیفیت هوای تهران به ۱۵۷ و ناسالم برای همه گروه های جامعه بود.

متوسط میزان غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از ۲.۵ میکرون طی ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ساعت هشت امروز بر روی شاخص ۱۴۲ قرار گرفت.

در همین مدت، شاخص غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از ۱۰ میکرون و منواکسید کربن به ترتیب دارای شاخص ۷۵ و ۳۱ است.

ایستگاه‌های پارک شکوفه(منطقه ۱۴) با شاخص ۱۷۲، شهرداری(منطقه ۱۰) با شاخص ۱۶۵ و شهر ری (منطقه ۲۰) ۱۴۳ در ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ساعت ۸ امروز بیشترین آلایندگی را در سطح مناطق تهران داشته اند.

همچنین ایستگاه های دانشگاه شهید بهشتی (منطقه ۱) با شاخص ۷۲ ، اقدسیه (منطقه ۱)  با شاخص ۹۰ و پونک با شاخص ۹۱۱ در ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ساعت ۸ امروز کمترین آلایندگی را در سطح مناطق تهران را نشان می دهد.

شاخص کیفیت هوا (Air Quality Index = AQI) معیاری برای تعیین روزانه کیفیت هوا و میزان ارتباط آن با سطوح سلامتی افراد است که به ترتیب از صفر تا ۵۰ در شرایط پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ در شرایط سالم (زرد و حدمجاز استاندارد یا حد سلامت)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ در شرایط ناسالم برای گروه حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ در شرایط ناسالم برای همه (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ در شرایط بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ در شرایط خطرناک (ارغوانی) تعیین شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =