مکزیک درباره مداخله نظامی آمریکا هشدار داد

تهران- ایرنا- «آندرس مانوئل اوبرادور» رییس جمهوری مکزیک نسبت به مداخله نظامی آمریکا در خاک کشورش به بهانه مقابله با کارتل‌های مواد مخدر، هشدار داد.

به گزارش رویترز، اوبرادور روز جمعه به وقت محلی با بیان اینکه «نیروهای مسلح خارجی نمی‌توانند در قلمرو ما دخالت کنند» تأکید کرد: از سال ۱۹۱۴ تاکنون هیچ مداخله خارجی در مکزیک صورت نگرفته است و اجازه انجام آن را نخواهیم داد.
آمریکا ۱۰۵ سال پیش بندر «وراکروز» مکزیک را اشغال کرد. نیروهای آمریکا در در سال ۱۹۱۶ نیز در تعقیب «پانچو ویلا» از نیروهای انقلابی آن دوره وارد مکزیک شدند.
دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا بارها پیشنهاد داده است که نیروهای نظامی را برای کمک به مبارزه با کارتل‌های مواد مخدر و گروه‌های خلافکار به مکزیک اعزام کند.
این در حالی است که وی گفته؛ قصد دارد کارتل‌های مواد مخدر فعال در مکزیک را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار دهد. مکزیکی‌ها نگران هستند که این تصمیم منجر به مداخله نظامی یکجانبه آمریکا در خاک کشورشان شود.
دولت اوبرادور گفته که نقش خود را در مقابله با گروه‌های مواد مخدر ایفا کرده است. مکزیکوسیتی اعلام کرده که با پولشویی گروه‌های مواد مخدر و انتقال پول به آنها مبارزه کرده و از قاچاق سلاح از آمریکا به مکزیک جلوگیری کرده است.
قرار است «ویلیام بار» وزیر دادگستری آمریکا هفته آینده برای گفت‌ وگو در مورد همکاری‌های امنیتی به مکزیک سفر کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha