دولت فرانسه سفیر ترکیه را احضار می‌کند

تهران- ایرنا- یک مقام کاخ ریاست جمهوری فرانسه گفت که سفیر ترکیه به دلیل توهین «رجب طیب اردوغان» به «امانوئل مکرون» به وزارت امور خارجه احضار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این مقام کاخ الیزه جمعه‌شب افزود که وزارت خارجه فرانسه، سفیر ترکیه در پاریس را به دلیل اظهارات توهین‌آمیز اردوغان احضار می‌کند.

مقام فرانسوی تأکید کرد: درباره زیاده‌گویی‌های اخیر رییس جمهوری ترکیه [باید گفت] اینها اظهارات نیست؛ توهین است. ما انتظار داریم اردوغان دراین باره توضیح دهد.

رییس جمهوری ترکیه امروز در سخنانی، اظهارات «امانوئل مکرون» رییس جمهوری فرانسه درباره سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) را ناشی از «درک نادرست و سطحی» دانست.

اردوغان خطاب به مکرون گفت: شما باید ببینید خودتان مرگ مغزی شده‌اید یا خیر.

مکرون ماه گذشته در گفت وگویی با هفته‌نامه اکونومیست نسبت به ادامه تعهد آمریکا به ناتو و امکان اتکای اروپایی‌ها به این کشور ابراز تردید کرد و گفت که این سازمان دچار مرگ مغزی شده است.

رییس جمهوری فرانسه در ادامه صحبت‌های خود از آنکارا انتقاد کرد و گفت: هیچ هماهنگی در خصوص تصمیم‌گیری‌های راهبردی میان آمریکا و سایر اعضای ناتو وجود ندارد. ما شاهد یک اقدام تهاجمی هماهنگ‌نشده توسط یک عضو ناتو یعنی ترکیه به منطقه‌ای هستیم که منافع ما در آنجا در خطر است.
این اظهارات مکرون انتقادهای گسترده‌ای از سوی کشورهای عضو ناتو در پی داشت. «هایکو ماس» وزیر خارجه آلمان انتقاد مکرون از ناتو را به منزله تخریب این پیمان نظامی ارزیابی و تأکید کرد: اروپا در سال‌های آینده نیز به وجود این پیمان نظامی نیاز دارد.

«آنگلا مرکل» صدر اعظم آلمان نیز مخالفت خود را با اظهارات رییس جمهوری فرانسه اعلام و تأکید کرد:‌ مکرون «واژه‌های تندی» به کار برده که مورد قبول او نیست. چنین حمله‌ای ضرورت ندارد؛ حتی اگر ما مشکلاتی داشته و حتی مجبور باشیم پس از بحث‌ وجدل با هم به تفاهم برسیم. ناتو برای آلمان یک پیمان امنیتی است.

«ینس استولتنبرگ» دبیرکل ناتو نیز در دیدار با مرکل، این نهاد نظامی را قدرتمند دانست و گفت: هر تلاشی برای جدایی اروپا از آمریکا تهدیدی برای اروپاست. ما باید با یکدیگر همکاری و ناتو را قوی‌تر کنیم.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =