جانسون:ترامپ در انتخابات انگلیس دخالت نکند

لندن – ایرنا – نخست وزیر انگلیس به رئیس جمهوری آمریکا توصیه کرد که در جریان سفرش به این کشور در انتخابات پارلمانی اظهار نظر نکند.

«بوریس جانسون» امروز (جمعه) در گفت وگو با شبکه رادیویی ال.‌بی.سی در این زمینه گفت؛ کاری که ما به عنوان دوستان هم‌پیمان انجام نمی دهیم این است که در کارزارهای انتخاباتی یکدیگر دخالت نمی کنیم.

وی افزود: بهترین کار برای زمانی که شما دوستان و همپیمانان نزدیکی مثل آمریکا و انگلیس دارید این است که هیچ‌کدام در امور انتخابات یکدیگر دخالت نکنند.

رئیس جمهوری آمریکا قرار است هفته آینده برای شرکت در نشست سران سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) دوباره به لندن سفر کند. این سومین سفر ترامپ به لندن در طول ریاست جمهوری‌اش بشمار می رود که علاوه بر شرکت در اجلاس ناتو، دیدارهای دوجانبه‌ای با مقام های  انگلیس خواهد داشت.

ترامپ ماه گذشته در اظهارنظری مداخله‌جویانه «جرمی کوربین» رهبر حزب کارگر را گزینه‌ای نامناسب برای نخست‌وزیری دانست. وی گفت: کوربین برای کشور شما خیلی بد خواهد بود. او بسیار بد خواهد بود. او شما را در مسیر بدی قرار میدهد. او شما را به جاهای بدی می‌کشاند.

ترامپ که پیشتر نیز از جانسون حمایت و تعریف کرده بود، بار دیگر به تحسین او پرداخت و گفت: او مرد فوق‌العاده‌ای است و من فکر می‌کنم که او دقیقا فرد درستی برای زمان حاضر است.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین نایجل فاراژ رهبر حزب برگزیت را ستوده و گفت که جانسون با همراهی او «نیرویی غیرقابل توقف» خواهند بود.

** نظام درمانی انگلیس به آمریکا واگذار نخواهد شد

جانسون در بخش دیگری از گفت‌وگو با شبکه رادیویی ال‌بی‌سی تاکید کرد که بر خلاف ادعای جنجالی رهبر حزب مخالف دولت، نظام خدمات درمانی این کشور را به آمریکا واگذار نخواهد کرد.

وی مدعی شدکه اگر آمریکا بخواهد در مذاکرات تجاری با انگلیس، موضوع دسترسی به نظام درمانی این کشور را پیش بکشد، انگلیس میز مذاکره را ترک می‌کند. به تعبیر او دولت «احمق» خواهد بود که وارد چنین مذاکراتی شود که مانع پیروزی او در انتخابات خواهد شد.

نخست وزیر انگلیس در حالی این مطلب را بیان کرد که جرمی کوربین هفته گذشته گفت به اسناد تازه‌ای دست پیدا کرده که تائید می‌کند سازمان خدمات درمانی (ان‌اچ‌اس) که مردم این کشور روی ملی بودن آن تعصب دارند، در دولت محافظه کار بوریس جانسون به شرکت‌های خصوصی آمریکا واگذار خواهد شد.

کوربین در جمع خبرنگاران گفت: اسناد سانسور نشده‌ای که در اختیار دارد حاوی ۴۵۱ صفحه از جزئیات دقیق مذاکرات مقامات دولت انگلیس و آمریکا، از جمله معامله سازمان خدمات ملی درمانی است. 

وی افزود که جانسون تاکنون تلاش کرده تا این موضوع را لاپوشانی کند اما او این موضوع را فاش کرده است.

رهبر حزب کارگر تاکید کرد که اسناد یادشده حاوی ۶ دور مذاکرات مفصل میان مقامات دو کشور انگلیس و امریکا از سال ۲۰۱۷ تا چند ماه پیش است که نشان می دهد توافقات در مراحل پایانی قرار دارد. کوربین گفت: ما اینجا درباره مذاکرات تجاری پنهان برای معامله با دونالد ترامپ در دوره پسا برگزیت سخن می گوییم. این اسناد پرده را از توٓطئه‌ی پنهانی که علیه همه ما توسط دولت محافظه کار در جریان است کنار می‌زند.

وی تصریح کرد: این دقیقا همان چیزی است که محافظه کاران نمی خواهند ما از آن مطلع باشیم.

موضوع واگذاری سازمان خدمات درمانی انگلیس به آمریکا در جریان آخرین سفر دونالد ترامپ به لندن هم با واکنش‌های انتقادی زیادی مواجه شد. پس از آنکه ترامپ در کنفرانس خبری گفته بود برای معامله با انگلیس در دوره پسابرگزیت هیچ محدودیتی را - حتی خرید سازمان خدمات درمانی - قائل نیست، چند ساعت بعد مجبور شد تا در گفت وگو با یک شبکه تلویزیونی انگلیس حرف خود را پس بگیرد.

شمارش معکوس برای برگزاری انتخابات عمومی انگلیس در روز پنجشنبه ۱۲ دسامبر (۲۱ آذر) شروع شده و احزاب سیاسی می‌کوشند با اعلام و انتشار برنامه‌ها و وعده‌های جذاب و مردم پسند، سمت و سوی آرا را به نفع خود تغییر دهند.

جانسون در گفت وگو  امروز تاکید کرد که اگر حزب او در انتخابات حداکثر مطلق کرسی‌های پارلمان را بدست آورد، انگلیس را در تاریخ ۳۱ ژانویه از اتحادیه اروپا خارج خواهد کرد.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha