۸ آذر ۱۳۹۸،‏ ۲۳:۰۲
کد خبرنگار: 1018
کد خبر: 83573195
۰ نفر

برچسب‌ها

انتقاد استاد ادبیات دانشگاه یزد از بی‌توجهی به فرهنگ و ادب استان

یزد- ایرنا - یک استاد باسابقه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه یزد از آنچه "بی‌توجهی به فرهنگ و ادب این استان" خواند انتقاد کرد و گفت: آنطور که شایسته است به ادبیات خود بها نمی‌دهیم و این تاسف برانگیز است.

محمدکاظم کهدویی روز جمعه در حاشیه همایش ملی نکوداشت ابوالفضل زرویی به خبرنگار ایرنا گفت: مرحوم وزیری بنیان گذار کتابخانه وزیری یزد میگفت "زمانی که به رقاصه، هنرمند میگویند خاک عالم برسر مردم صاحب هنر است".

وی افزود:سعدی شعر معروفی دارد ک به برادرش میگوید تو چرا شعر نمیگویی؟ که در جواب می گوید....

وی اظهار داشت: در دوره معاصر ما با شاعران و نویسندگان خوبی روبرو هستیم ولی هنوز مردم ما هنرشناسی و ادب شناسی لازم را فرا نگرفته اند و شاید "قدر استاد نکو دانستن،حیف، استاد به ما یاد نداد".

وی اظهار داشت: با یکی از مسوولانی که همسرش متخصص قلب است و دریکی از استان های مجاور خدمت میکند هم  صحبت شدم پرسیدم چرا در شهر خود خدمت نمیکنی ؟ گفت: دوست داریم در شهر خود خدمت کنیم ولی وقتی قدر نمیشناسند و قدرناشناسند باید به جایی رفت که قدر تو را بدانند، و از این رو از اینجا کوچیده ایم و گاهی برای سلام و ادب به این شهر برمیگردیم .

استاد کهدویی افزود عجیب نیست اگر در این شهر نام کسانی چون زرویی ک یکی از بزرگان طنز پرداز معاصر است مغفول و ناشناخته است؛ ما بزرگانی چون ایرج افشار،استاد اسلامی ندوشن،مرحوم دهشیری و... را داریم که متاسفانه در شهر و دیار خود آنگونه که شایسته و بایسته بزرگواران است شناخته نشده اند.

وی تصریح کرد: شاید بسیاری از بزرگان ما به وجود مرحوم افشار افتخار میکنند و شاید بسیاری از مردم یزد نام ایشان را هم ندانند ک زیبا نیست؛ ما نسل جدید و اهل قلم باید در معرفی و پاسداشت حرمت این برگواران بیش از پیش کوشا باشیم و به آنچه داریم افتخار کنیم ؛ بسیاری از استان ها و شهرها آرزوی داشتن چنین بزرگانی را دارند.

وی ادامه داد: عجیب نیست اگر ما ندانیم آرامگاه وحشی بافقی کجاست یا فرخی یزدی ناشناخته بماند و اثری از خاک آن بزرگ نباشد.

وی از طراز یزدی،شارق یزدی،مهدی آذر یزدی به عنوان دیگر بزرگان عرصه ادب و فرهنگ استان یزد یاد کرد که چون نگینی میدرخشند و باید به آنها افتخار کنیم اما یادمان میرود که چه کسی بودند و چه خدماتی به فرهنگ و ادب این سرزمین کرده اند.

کهدویی یادآور شد: امید است نسل جدید با بررسی های بیشتر به جای پرداختن به فلان شخصیت کارتونی در تلویزیون یا فلان فوتبالیست غربی، به بزرگان سرزمین خود افتخار کنند و به اساطیر و اسطوره های این مملکت نیازمند و سرفراز باشند.

وی همچنین  اظهار امیدواری کرد که خویش را و سرزمین خویش را  و بزرگان خویش را بیشتر بشناسیم.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =