۸ آذر ۱۳۹۸،‏ ۲:۱۴
کد خبرنگار: 2448
کد خبر: 83573113
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

ترامپ: آمریکا نیروهای خود را در افغانستان کاهش می‌دهد

تهران - ایرنا- رییس‌جمهوری آمریکا با حضور غیرمنتظره در پایگاه هوایی بگرام گفت: واشنگتن به طور قابل ملاحظه‌ای سربازان خود در افغانستان را کاهش می‌دهد.

به گزارش روزنامه نیویورک تایمز، دونالد ترامپ بعد از سفر سرزده به افغانستان و حضور در پایگاه هوایی بگرام در استان پروان در جمع سربازان با تاکید مجدد بر کاهش نیروهای آمریکا در افغانستان اظهار داشت: شمار نیروهای ما در افغانستان هم اکنون در حدود هشت هزار و ۶۰۰ تن است و این تعداد نیز کمتر خواهد شد.

ترامپ اگرچه به شمار نیروهایی که قرار است افغانستان را ترک کنند اشاره ای نکرد اما افزود: ما می خواهیم تا زمانی که توافق حفظ شود و پیروزی کامل در افغانستان بدست آید در این کشور بمانیم.

وی با حضور در پایگاه نظامی بگرام که نیروهای آمریکایی در آنجا مستقر هستند اعلام کرد که آمریکا گفت‌وگوهای صلح با طالبان از سر گرفته چراکه طالبان به‌دنبال توافق است.

ترامپ افزود: ما با طالبان ملاقات می‌کنیم و می‌گوییم که باید آتش‌بس برقرار شود. آن‌ها آتش‌بس را نمی‌خواستند ولی هم اکنون آن‌ها می‌خواهند آتش‌بس برقرار شود.

رییس جمهوری آمریکا همچنین با "اشرف غنی" رییس جمهوری افغانستان در بگرام دیدار کرد و هر دو تأکید کردند که اگر طالبان متعهد به یک توافق صلح باشد باید آتش بس را قبول کند.

در دیدار روسای جمهوری آمریکا و افغانستان دو طرف اعلام کردند که اگر می خواهیم در افغانستان صلح پایدار برقرار شود باید پایگاه های تروریست ها در خارج از کشور از بین برده شوند.

در این دیدار ترامپ از پیشرفت های نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان در امر مبارزه با تروریسم ستایش کرد و شکست داعش در شرق افغانستان را به غنی تبریک گفت.

رییس جمهوری آمریکا در دسامبر (دی ماه) سال گذشته نیز همزمان با کریسمس به شکل غیر منتظره به عراق سفر کرد تا با نظامیان آمریکایی حاضر در این کشور دیدار کند. ترامپ در آن سفر به همراه همسرش ملانیا از پایگاه هوایی الاسد در غرب بغداد بازدید کرد.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha