۸ آذر ۱۳۹۸،‏ ۰:۴۶
کد خبرنگار: 2445
کد خبر: 83573103
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

استاندار ذی‌قار عراق استعفا کرد

تهران-ایرنا- منابع خبری عراقی بامداد جمعه از استعفای "عادل الدخیلی"استاندار ذی‌قار در جنوب عراق خبر داد.

به گزارش تارنمای شبکه تلویزیونی "سومریه نیوز"، الدخیلی در بیانیه‌ای که به این مناسبت صادر کرد، خواستار تشکیل فوری یک کمیته فراگیر و جامع برای شناسایی تمامی جزئیاتی شد که روز پنجشنبه در استان ذی‌قار روی داده است.

الدخیلی نسبت به آن چه بر سر شهر الناصریه روی داده است، ابراز ناراحتی کرد و گفت که هیچ مقام و منصبی بدون شما مردم برای وی خوشایند نخواهد بود.
استاندار مستعفی استان ذی‌قار ادعا کرد: از آگوست (مرداد) ماه گذشته تا امشب که این مقام را داشتم، خالصانه برای خدمات رسانی و حفظ منافع و جان شما تلاش کردیم.
وی در پایان بار دیگر خواستار تشکیل یک کمیته حقیقت‌یاب برای شناسایی تمامی جزئیات حوادث روز پنجشنبه در استان ذی‌قار شد که بنا به گزارش منابع غیر رسمی، حدود 15 تن کشته و بیش از 150 نفر دیگر زخمی شدند.
این امر همچنین موجب شد، عادل عبدالمهدی" نخست وزیر عراق فرمان تشکیل یک کمیته حقیقت‌یاب در خصوص حوادث اخیر در استان‌های "ذی‌قار" و "نجف" را صادر کند.
این کمیته قرار است به ریاست مشاور نظامی نخست وزیر عراق تشکیل شود.
شاهدان عینی در شهر ناصریه در ذی‌قار اعلام کردند که معترضان پل زیتون در مرکز این شهر را آتش زده‌اند، همچنین قانون منع و آمد شد در این شهر برقرار است.
بدنبال شدت گرفتن درگیری‌ها در این دو استان، عبدالمهدی روز شامگاه پنجشنبه سرپرست امنیت استان ذی‌قار را احضار کرد.
پیشتر خبرهایی منتشر شد مبنی بر این‌که عبدالمهدی، روز پنجشنبه الشمری را از مقام رئیس کارگروه بحران در استان ذی‌قار برکنار کرده است.
الدخیلی پیشتر از نخست وزیر عراق خواسته بود که الشمری را به خاطر اخلال در امنیت این استان از مقام خود برکنار کند.
اعتراضات مردم عراق روز اول اکتبر (۹ مهر ماه) ابتدا با درخواست مبارزه با فساد، انجام اصلاحات اقتصادی و گسترش خدمات عمومی آغاز اما بتدریج مطالبات سیاسی به آن اضافه شد، به طوری که گروهی از معترضان خواستار اصلاح قانون انتخابات و قانون اساسی شدند و برخی دیگر شعار براندازی دولت را سر دادند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =