ایران بر ضرورت اجرای بدون تبعیض کنوانسیون منع سلاح‌های شیمیایی تاکید کرد

تهران- ایرنا- معاون امور حقوقی و بین المللی وزارت امورخارجه ایران در دیدار با مدیر کل سازمان منع سلاح‌های شیمیایی بر ضرورت اجرای غیر تبعیض آمیز کلیه مفاد کنوانسیون منع سلاح‌های شیمیایی تاکید کرد.

به گزارش پنجشنبه شب اداره کل اطلاع‌رسانی و امور سخنگویی وزارت امورخارجه، «غلامحسین دهقانی» در حاشیه بیست و چهارمین کنفرانس کشورهای عضو کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی با «فرناندو آریاس» مدیرکل سازمان منع سلاح‌های شیمیایی دیدار کرد.
در این دیدار زمینه‌ ارتقای همکاری این سازمان و جمهوری اسلامی ایران مورد بحث و بررسی قرار گرفت.   
معاون وزیرخارجه ایران در این دیدار بر ضرورت اجرای غیر تبعیض آمیز کلیه مفاد کنوانسیون منع سلاح‌های شیمیایی و رعایت تعهد کشورها در کنوانسیون پیرامون تبادل مواد و تجهیزات شیمیایی برای استفاده‌های صلح آمیز، رفع موانع تجارت میان کشورهای عضو و عدم اعمال تحریم‌های اقتصادی بین کشورهای عضو تاکید کرد.
وی ضمن اشاره به اقدامات آمریکا در توسل به تروریسم اقتصادی علیه ایران، تاثیرات آن را بر تامین دارو و تجهیزات مورد نیاز جانبازان شیمیایی و همچنین تهیه مواد اولیه برای تولید برخی داروها تشریح کرد و آن را مغایر با تعهدات این کشور و همچنین دیگر کشورهای عضو کنوانسیون که تحت فشار امریکا از این کشور تبعیت می‌کنند دانست. وی از دبیرکل خواست ضمن بکارگیری مساعی جمیله خود تعهدات این کشورها را به آنها یادآور شود.
دهقانی همچنین  رعایت قاعده اجماع در اتخاذ تصمیمات در سازمان‌هایی که مربوط به منع سلاح‌های کشتار جمعی می‌باشند را برجسته کرده و بر نقش راهبردی مدیرکل در تقویت اجماع در سازمان تاکید کرد.

به گزارش ایرنا، بیست و چهارمین نشست کنفرانس اعضای کنوانسیون سلاح های شیمیایی از روز دوشنبه در محل اجلاس‌های بین المللی لاهه هلند آغاز به کار کرد و تا روز جمعه ۸ آذر ماه به کار خود ادامه خواهد داد. سازمان‌های مردم نهاد فعال در زمینه قربانیان شیمیایی ایران در حاشیه نشست سال‌جاری کنفرانس اعضا، نمایشگاهی را ترتیب داده‌اند تا اعضا کنفرانس را با آخرین تحولات مربوط به قربانیان سلاح‌های شیمیایی آشنا سازند.

کنفرانس اعضا کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی، مهمترین نهاد سیاست‌گذار سازمان منع سلاح‌های شیمیایی است که در نشست‌های سالیانه آن، ۱۹۳ کشور عضو آخرین تحولات و سیاست‌گذاری‌های بین المللی در خصوص مقابله با کاربرد سلاح‌های شیمیایی را مورد بحث و بررسی قرار می‌دهند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =