۷ آذر ۱۳۹۸،‏ ۱۹:۰۲
کد خبرنگار: 1000
کد خبر: 83572912
۰ نفر

برچسب‌ها

آب بر بستر بختگان نشست

شیراز - ایرنا- افزون بر ۴۰ میلیون متر مکعب حقابه تالاب و دریاچه بختگان روز پنج‌شنبه همزمان با سفر رضا اردکانیان وزیر نیرو به استان فارس از سد درودزن بر بستر این تالاب رها گردید.

حمید رضا دهقانی مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان فارس در حاشیه سفر یک روزه وزیر نیرو به شهرستان داراب در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت : تعیین حقابه بختگان به تصویب شورای حفاظت منابع آب استان فارس رسید و اکنون به ظرفیت ۳۰ متر مکعب  در ثانیه این میزان آب در حال خروج از سد درود زن است.

این مقام مسوول گفت: رهاسازی این میزان حقابه در بهبود شرایط زیست محیطی دریاچه بختگان تاثیرگذار  است ،  این اقدام بر اساس تصمیم شورای حفاظت منابع آب استان و در راستای سیاست‌های وزارت نیرو و دولت تدبیر و امید و با توجه به اهمیت حفاظت از محیط زیست انجام شده است.

دهقانی اضافه کرد: در خصوص رودخانه کُر حقابه کشاورزانی که در مجاورت رودخانه قرار داشته اند و حقابه بخش درودزن نیز  مشخص می شود که در این زمینه از تجربیات و تحقیقات دانشگاه شیراز و شرکت زایند آب که در خصوص رودخانه زاینده رود تجربیات موفقی داشته  استفاده می‌شود.

احیای تالاب بختگان یکی از اولویت های  زیست  محیطی در استان فارس است  و پی گیری برای تامین حق آبه بختگان و انجام اقداماتی برای احیای این تالاب و زنده کردن خدمات اکو سیستمی که  می تواند برای مردم ایجاد کند از اهداف و اولویت های محیط زیست بوده است که دنبال می شود .

تالاب و دریاچه بختگان در سال‌های پر آب زیستگاه زمستانه پرندگانی مانند فلامینگو، درنا، کبوتر دریایی، آب‌چلیک، مرغابی، غاز است که از روسیه و دشت‌های سیبری به ایران مهاجرت می‌کنند.

این دریاچه که در فاصله ۲۲۰ کیلومتری شرق شیراز در استان فارس قرار دارد در حفظ بوم‌ساختار و محیط زیست شهرستان‌های اطراف نیز تأثیر بسزایی دارد و در سال‌های گذشته کاملاً خشک بود و در حالی که امسال بر اثر بارش‌های بهاری حدود ۶۰ درصد آبگیری شد اما در گرمای تابستان باز هم به سمتی خشکی گرایید.

اخبار مرتبط