وعده فضایی جانسون برای پیروزی در انتخابات پارلمانی

لندن – ایرنا – نخست وزیر انگلیس وعده داده است که اگر در انتخابات پارلمانی ۲۱ آذر پیروز شود، نخستین ماهواره تمام بومی این کشور را برای ایجاد پایگاه فضایی به مدار زمین پرتاب خواهد کرد.

«بوریس جانسون» در ادامه ارائه وعده‌های انتخاباتی حزب محافظه‌کار گفت برای مقابله با تهدیدها علیه این کشور در نظر دارد تا در امور سایبری و ایجاد اولین پایگاه فضایی سرمایه گذاری کند.

همچنین «توبیاس الوود» معاون سابق وزیر دفاع انگلیس هم در سخنرانی تبلیغاتی در حوزه انتخابیه  «بورنموث ایست» گفته است که این کشور به ایجاد پایگاه فضایی و رصد زمین از راه دور نیاز دارد.

او مدعی شد که روسیه در حال نظامی کردن فضا و توسعه ماهواره‌های ضد موشکی است. الوود هشدار داد: روسیه و چین در زمینه ماهواره‌های نظامی سرمایه گذاری کرده اند که می تواند با استفاده از لیزر و پرتاب امواج قوی به ماهواره‌های دیگر آسیب بزند.

او با بیان این ادعا که تصریح کرد مدار زمین در حال شلوغ‌تر و خطرناک‌تر شدن است و «ما نیازمند ایجاد پایگاه فضایی هستیم تا از دارایی‌های خود حفاظت و هم پیمانان خود را قبل از آنکه دیر شود، در تنظیم مقررات فضایی یاری کنیم.»

اطلاعات بیشتری درباره عملکرد مورد نظر انگلیس و زمان راه اندازی این پایگاه منتشر نشده است اما وزارت دفاع این کشور گفته است که تا پایان سال جاری میلادی جزئیات بیشتری را منتشر خواهد کرد.

انگلیس در ادامه راهبرد «بریتانیای جهانی» طالب ایفای نقش گسترده‌تری در تعاملات بین‌المللی است و قرار است این امر را با تکیه بر قدرت نیروی هوایی خود به سرانجام برساند.

بر اساس گزارش‌ها آژانس هوایی انگلیس مسئولیت پیگیری این پروژه را با حمایت وزارت دفاع برعهده دارد.

به گزارش نشریه اکسپرس تاکنون ۵۰ شرکت انگلیسی برای اجرای این پروژه اعلام آمادگی کرده و دولت مبلغ ۱۰۰ میلیون پوند اعتبار برای راه‌اندازی آن تخصیص داده است.

این تحول در حالی رخ می دهد که با خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، دسترسی دستگاه‌های دولتی ، سازمان‌های نظامی و اورژانس این کشور به اطلاعات ویژه ماهواره گالیلئو اروپا قطع می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =