وظیفه شورای نگهبان صیانت از اسلامیت و جمهوریت نظام است

یزد- ایرنا- عضو فقهای شورای نگهبان گفت: نظام جمهوری اسلامی ما بر ۲ اصل اسلام و مردم استوار است، بنابراین اساسی‌ترین وظیفه‌ این نهاد صیانت از این موضوع‌ مهم و اثربخش نظام و انقلاب‌ اسلامی است.

آیت‌الله سیدمحمد رضا مدرسی روز پنجشنبه در جلسه اعضای هیات نظارت یزد افزود: برای حراست از این ۲ اصل، شورای نگهبان رسالت قانونی خود را بدون کم و کاست و جدی انجام می‌دهد.

وی ادامه داد: این شورا بر تمام انتخابات اصلی کشور، نظارت دارد و بدون توجه به ملاحظات گروهی و شخصی فقط  طبق قانون بر روند تعیین صلاحیت‌ها و برگزاری انتخابات نظارت می‌کند .

این مسئول با بیان اینکه برخی افراد فاقد شرایط قانونی با ایجاد جنجال، نظارت شورای نگهبان را زیر سوال می‌برند خاطر نشان کرد: شورای نگهبان فقط به قانون عمل می‌کند و هدفش انجام وظایف قانونی است. 

مدرسی تصریح کرد: این شورا تاکنون با همکاری خوب آحاد مردم و اعضای نظارت در سراسر کشور، قدرتمند در برابر این افراد ایستادگی کرده و با مقاومت خود دسیسه‌های فتنه‌گران را باطل می‌کند.

عضو فقهای شورای نگهبان اظهار داشت: اعضای هیات‌های نظارت باید برای برگزاری باشکوه یازدهمین دوره انتخابات مجلس فقط به قانون عمل کنند تا این موضوع  با سلامت کامل برگزار شود.

همچنین رییس دفتر شورای نگهبان در استان یزد گفت: کار نظارت بر انتخابات در تمام مراحل توسط ناظران فقط رعایت دقیق مقررات برای برگزاری سالم و قانونمند آن است .

حجت الاسلام سید ناصر محمدی افزود: طبق مقررات هیات‌های نظارت بر تمامی مراحل ثبت‌نام و تعیین صلاحیت و برگزاری انتخابات نظارت خواهد داشت.

همچنین استاندار یزد گفت: برگزاری انتخاباتی پرشور و قانونمند باید ملاک عمل تمام عوامل در بخش‌های مختلف اجرایی و نظارتی قرار گیرد.

محمدعلی طالیی افزود: تعامل هیات‌های نظارت و اجرایی به دور از هر گونه خط کشی‌های سیاسی فضای جامعه را برای برگزاری انتخابات پرشور آماده می‌کند.

وی به مشارکت بالای مردم یزد در انتخابات دوره قبل مجلس اشاره کرد و بیان داشت: امیدواریم انتخابات یازدهم مجلس همانند گذشته پرشور و با حضور نامزدانی از طیف‌های مختلف برگزار شود.

استان یزد با ۱۰ شهرستان و یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت چهار نماینده در مجلس شورای اسلامی دارد.    

انتخابات مجلس هر چهار سال در ایران یک بار برگزار می شود،، مجلس شو رای اسلامی ۲۹۰ نماینده دارد، و اقلیت های به رسمیت شناخته شده در قانون اساسی نیز نمایندگان جدا دارند .

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =