۷ آذر ۱۳۹۸،‏ ۱۸:۱۱
کد خبرنگار: 1460
کد خبر: 83572832
۰ نفر

برچسب‌ها

نماز، کاملترین مصداق عبادت است

یزد - ایرنا - نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نماز کاملترین مصداق عبادت است، گفت: اگر این فریضه واجب دینی به عنوان ابزاری برای سوء استفاده ،ریا و تزویر افراد درآید ، این اقدام مانع رشد جامعه و مردم خواهد شد.

محمدرضا تابش روز پنجشنبه در  اجلاسیه نماز در اردکان افزود: در قرآن کریم چهار هدف مهم برای آفرینش انسان بیان شد که آزمایش انسان‌ها، علم به قدرت بی پایان الهی، عبودیت و رسیدن به رحمت الهی از آن جمله است.

وی اضافه کرد: بالاترین هدف آفرینش، رسیدن به کمال است و انسان کامل کسی است که به جوار قرب الهی راه یابد، آزمایش بندگان و عبادت ابزاری برای رسیدن به کمال و رسیدن به رحمت الهی نتیجه دستیابی به این امر است، بنابراین اقامه نماز وسیله رسیدن به کمال نهایی و قرب الهی است.

تابش با تاکید بر اینکه نمازی مورد پذیرش است که  «نماز مقبول» باشد گفت: در آیه ۴۵ سوره عنکبوت روح و فلسفه نماز را اینگونه بیان می کند،«ان الصلاة تنهی عن الفحشا و المنکر» نماز را برپادار که از کار زشت و ناپسند باز می‌دارد.

نماینده مردم اردکان با بیان اینکه نماز فقط « مناسک» نیست بلکه در نماز مقبول، نیل به «مقاصد» اهمیت دارد اظهارداشت: نمازی مورد قبول درگاه حضرت حق قرار می گیرد که انسان را از بدی‌ها و منکرات دور کند.

وی بیان کرد: اگر جامعه ای که در آن نماز باشد، فحشا و منکر باشد نمازش، « نماز مناسکی»

 است و « نماز مقاصدی» نمی تواند باشد؛ این جامعه از روح و فلسفه نماز فاصله گرفته است.

تابش با اشاره به مضمون آیه دیگری از قرآن که نماز مناسکی را برحذر داشت، «وای بر آن نمازگزاران که دل از یاد خدا غافل دارند همانا که اگر طاعتی کنند به ریا و خودنمایی کنند و دیگران را از ضروریات زندگی منع می کنند» عنوان داشت: نمازی باعث اعتلای روح انسان و تعالی جامعه می‌شود که منطبق با روح دینی و قرآنی باشد.

 نماینده مردم اردکان در بخشی از سخنانش بر ضرورت تشویق دانش آموزان به اقامه نماز تاکید کرد و گفت: هدف از خلقت انسان رسیدن به جایگاه خلیفه الهی است و این راه  تکاملی در سایه عبودیت و ایمان و تقوا و اقامه نماز با درک روح و فلسفه آن میسر می‌شود.

وی ادامه داد: شرایط، محیط و وسایل مناسب برای اقامه نماز در مدارس مهیا شود، مدیر و معلمان و مربیان پرورشی به عنوان الگوی دانش‌آموزان آنها را در نماز جماعت همراهی کنند، و برای شرکت دانش آموزان در نماز جماعت در آنها انگیزه ایجاد کنید زیرا اجبار و اکراه راه به جایی نمی‌برد .

تابش با اشاره به سخنان پیامبر (ص) که اگر نان نبود نه روزه می‌گرفتیم، نه نماز می خواندیم و نه فریضه های پروردگارمان را انجام می دادیم گفت: این مطلب بیانگر آن است که باید برای جوانان و سوق دادن آنان به عبودیت و ایمان و نماز و روزه بسترسازی کنیم و اسباب معیشت آنها را فراهم سازیم.

وی ادامه داد: اگر نان نباشد نماز و روزه در کار نیست، در جامعه اگر امنیت و معیشت درست نباشد امید به آینده رنگ می‌بازد و پایه‌های ایمان و تقوا سست می‌شود.

نماینده اردکان در مجلس اضافه کرد: استقرار حکومت دینی، احداث مساجد و برگزاری تجمعات و رونق گرفتن محافل دینی، آرزوی مومنان و موحدان است و افتخاری بس بزرگ، اما این افتخار ، مسئولیت سترگی را در پی دارد که وظیفه تامین امنیت مردم و پاسخگویی به نیازهای معنوی و مادی آنان است و باید جامعه ای در طراز آموزه های دینی و انسانی تحقق یابد.

همچنین فرماندار اردکان  در مراسم  افتتاحیه اجلاس نماز با بیان این‌که نماز پرچم مسلمانی ماست ؛ بر لزوم آگاه‌سازی نسل جوان از رازهای نهفته در این عبادت تأکید کرد و گفت: باید در جامعه این سؤال ایجاد شود که نمازخواندن از سر ارادت و محبت به پروردگار است یا از سر عادت و وظیفه.

بهروز شهابی‌زاد با تشکر از همکاری همه دستگاه‌ها در برگزاری پنجمین اجلاس استانی نماز با رویکرد دانش‌آموزی؛ میزبانی این دوره از اجلاس را مایه مباهات دانست و ابراز امیدواری کرد حضور روحانیان ، علما و مسئولان در این نشست موجب حرکتی روبه‌رشد در زمینه اقامه نماز شود.

در بیست و هشتمین اجلاس سراسری نماز برای نخستین بار، ۳۰۰ نفر برترین‌ها و شایستگان استان یزد تجلیل شدند.

 اجلاس استانی نماز با حضور نماینده ولی فقیه و امام جمعه یزد، نماینده اردکان، استاندار یزد و جمعی از مسئولان و روحانیان و اقشار مختلف مردم استان و شهرستان، در اردکان برگزار شد.
مرکز شهرستان ۹۸ هزار نفری اردکان در ۶۰ کیلومتری شمال شهر یزد قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =