۲۳ آذر ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۰۵
کد خبرنگار: 2256
کد خبر: 83572817
۰ نفر

برچسب‌ها

روابط فرهنگی چین با ایران باید بیش از قبل گسترش یابد

پکن- ایرنا- «پان یائو مینگ» ناشر و نویسنده چینی با اشاره به ضرورت تقویت روابط چین و ایران اظهار کرد روابط با ایران باید در عرصه های مختلف از فرهنگی و هنری گرفته تا امور اقتصادی، گسترش یابد و دو کشور در این راه باید از ظرفیت های خود استفاده کنند.

پانگ روز شنبه در گفت و گو با ایرنا خاطر نشان کرد دو طرف روابط گسترده ای از دیرباز و از زمان احیای راه ابریشم داشته اند و در شرایط کنونی نیز با توجه به افزایش زمینه های همکاری، نیاز است این روابط توسعه یابد.  

رییس اجرایی اتحادیه نویسندگان هنگ کنگ چین یکی از کانال های تقویت روابط دو کشور را راه ابریشم قدیم یا طرح جدید «یک جاده - یک کمربند» عنوان کرد و گفت: راه ابریشم یادگار تعاملات تاریخی و فرهنگی چین و ایران است و طرح «یک جاده - یک کمربند» نیز باید به عنوان یک عامل تقویت کننده این روابط عمل کند.

او با اشاره به اینکه از دیدگاه چین، ایران یک کشور بسیار زیبا با تاریخ کهن است که روابط با اهمیتی با پکن دارد افزود: فرهنگ و هنر غنی ایران برای مردم چین همواره مورد توجه و احترام بوده است.  

عضو اتحادیه نویسندگان چین ابراز امیدواری کرد بتوان تعاملات و مراودات فرهنگی،  هنری و مناسبات بین اتحادیه های نویسندگان و انتشارات دو کشور را افزایش داد و در این راه پیشنهاد کرد اتحادیه های نویسندگان دو کشور این زمینه را فراهم کنند.

وی در بخش دیگری از سخنانش به ظرفیت ها و زمینه های اقتصادی مناسبات دو کشور پرداخت و گفت: روابط چین و ایران در این بخش دارای ظرفیت های بالقوه ای است که باید آنها را بالفعل کرد.

این ناشر چینی گفت: آثار بسیاری از ایران در چین منتشر شده است کم و بیش مردم چین با ایران آشنایی دارند اما انتشار آثار بیشتر می تواند روابط فرهنگی دو طرف را غنی تر کند و شرایط را برای شناخت متقابل دو ملت از یکدیگر فراهم کند.

پانگ اضافه کرد در هنگ کنگ هم همانند چین دیدگاه بر تقویت روابط با ایران در ابعاد مختلف است و می خواهیم این منطقه روابط فرهنگی و اقتصادی گسترده تری با ایران داشته باشد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =