راهکار جدید تسهیل تردد نخبگان ایرانی بررسی شد

تهران- ایرنا- وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تدوین راهکارها و روش‌های جدید برای تسهیل تردد نخبگان ایرانی خارج از کشور و رفع دغدغه‌های امنیتی آنها را بررسی کرد.

به گزارش روز پنجشنبه وزارت علوم، دور جدید جلسات تحلیلی کارگروه تخصصی علمی آموزشی شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد.
این جلسه به ریاست حسین سالارآملی قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل همچنین با حضور مسوولان و نمایندگان وزارت امور خارجه، معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، کمیسیون انجمن‌های علمی ایران، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، دانشگاه آزاد اسلامی و معاونت گسترش زبان فارسی، مرکز مطالعات و همکاری‌های علمی بین المللی و مرکز همکاری‌های علمی بین المللی برگزار شد.
در این جلسه سالار آملی به اهمیت فعالیت کار گروه با توجه به شرایط کنونی اشاره کرد و افزود: سه نکته مهم را در ارتباط با نخبگان ایرانی خارج از کشور باید مورد نظر قرار دهیم.
وی در این باره خاطرنشان کرد: معادلات پیچیده و چند وجهی پرشتاب دنیا بر حفظ منافع ملی و تعاملات بین المللی کشورها تاثیر گذار است. در آینده با جوامع سایبری – فیزیکی روبه‌رو می شویم که شأن مکان در آنها کاهش می یابد.
رئیس مرکز همکاری های علمی بین المللی وزارت علوم گفت: اشکال جدید رقابت های جهانی مبتنی بر رقابت و جذب مغزها همچنین پتانسیل مربوط به گردش نخبگان در کشور است.
در ادامه این جلسه، گزارشی از عملکرد و ظرفیت های علمی و آموزشی نهادها در ارتباط با نخبگان ایرانی خارج از کشور ارائه شد.
تدوین راهکارها و روش های جدید برای تسهیل تردد نخبگان ایرانی خارج از کشور و رفع دغدغه های امنیتی آنها، تقویت بانک‌های اطلاعاتی نخبگان و به اشتراک گذاشتن اطلاعات نخبگان میان کار گروه‌های مربوطه، تقویت بهره‌گیری از توان نخبگان ایرانی در دوره های مشترک آموزشی و پژوهشی، تخصیص اعتبار ویژه برای نخبگان و سیاست گزاری در جهت تسهیل همکاری و ارتباطات علمی با نخبگان مهمترین مباحث اشاره شده در این گزارش بود.
همچنین مقرر شد نشست های آینده این کارگروه به شکل تخصصی و بر یک محور متمرکز برگزار شود و توسعه همکاری مشترک با ایرانیان خارج از کشور، تکمیل و گسترش بانک اطلاعاتی نخبگان و گسترش آموزش زبان فارسی در جامعه‌ ایرانی خارج از کشور در اولویت قرار بگیرد.

1834

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =