طرح سهیمه‌بندی و افزایش نرخ بنزین به نفع اقشار ضعیف است

اردبیل- ایرنا- رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اردبیل اقدام دولت در سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین را توجه به طبقات پایین جامعه و بهره‌مندی آنها از سوبسید اختصاص یافته به سوخت اعلام کرد.

داود شایقی روز پنجشنبه به خبرنگار ایرنا افزود : برخی از خانواده‌ها صاحب چهار تا پنج خودرو و برخی نیز از داشتن خودرو محروم هستند که یارانه اختصاص یافته به سوخت در این طرح به طبقات محروم و فاقد خودرو واریز می‌شود.

وی یکی از آثار مثبت سهمیه‌بندی بنزین را جلوگیری از قاچاق سوخت و اقدام سودجویان در این زمینه اعلام کرد و گفت: با توجه به اینکه در کشورهای همسایه نظیر آذربایجان، عراق و ترکیه قیمت بنزین بالا و در ایران این نرخ پایین است، شاهد قاچاق سوخت هستیم که سهمیه‌بندی و افزایش قیمت مانع از این کار خواهد شد.

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اردبیل ادامه داد: تاثیر روانی این افزایش قیمت در سایر کالاها و خدمات نباید ملموس باشد و با برنامه‌ریزی‌هایی که انجام می‌شود، جلوی سوءاستفاده‌های احتمالی در این زمینه گرفته خواهد شد.

وی اظهارداشت: در گام اول و در یک حرکت فرهنگی باید خود مردم انصاف را در خرید و فروش رعایت کنند تا مبادا به جیب هم دستبرد نبریم.

شایقی موضوع دوم را تقویت تیم‌های نظارتی دولت در سطح ملی و استان‌ها اعلام کرد و گفت: با مراقبت‌هایی که انجام خواهد شد، جلوی افزایش قیمت سایر کالاها و خدمات نیز گرفته خواهد شد.

او اضافه‌کرد: با توجه به اینکه نرخ گازوئیل و گاز سی ان جی افزایش نیافته صاحبان وسایط نقلیه عمومی بویژه ترابری و حمل و نقل و صاحبان سرویس مدارس حق ندارند افزایش قیمت را به بهانه بالا بودن نرخ بنزین اعمال کنند چرا که آنها از سهمیه خاص بهره‌مند خواهند شد.

وی با بیان اینکه مابه‌التفاوت افزایش قیمت بنزین قرار است در یک حساب ملی تجمیع شده و به حساب خانوارها واریز می‌شود، افزود: افزایش قیمت بنزین و سهمیه‌بندی آن تصمیم مسوولان ارشد کشور در جلسه هماهنگی سران سه قوه بوده که شاهد اعمال قیمت جدید و شروع سهمیه‌بندی بنزین در کشور هستیم.

شایقی بیان‌کرد: قرار است مابه‌التفاوت قیمت به حساب خانوارهای کشور که ۱۸ میلیون خانوار است واریز شود تا ۶۰ میلیون ایرانی از این مبالغ استفاده کنند.

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اردبیل افزود: بر اساس اعلام مسوولان کشوری این مبلغ در یک حساب خاص در خزانه کشور واریز می‌شود تا بعد از ۱۰ روز از پرداخت یارانه‌های ماهانه مابه‌التفاوت آن نیز به حساب خانوارها واریز شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =