۷ آذر ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۳۷
کد خبرنگار: 911
کد خبر: 83572621
۰ نفر

برچسب‌ها

نقش کلیدی قزوین در تامین روغن خوراکی کشور

قزوین - ایرنا - قزوین با تبدیل شدن به عنوان قطب تولید بذر کلزا، صاحب نقش کلیدی در تامین روغن خوراکی مورد نیاز کشور شده است.

مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه کلزا مهم ترین محصول کشور برای استحصال روغن خوراکی است، اظهار داشت: استان قزوین رتبه نخست تولید بذر هیبریدی زمستانه کلزا در کشور را به خود اختصاص داده و در مجموع به همراه استان خوزستان بیشترین تولید بذر این محصول را در کشور داراست.

تورج بنیادی گفت: امسال ۱۵۰ تن بذر کلزا توسط چهار پیمانکار در استان قزوین تولید و در اختیار کشاورزان در نقاط مختلف کشور قرار می گیرد.

این مسوول از کلزا به عنوان یکی از محصولات استراتژیک کشاورزی کشور یاد کرد و اظهار داشت: با توجه به اینکه بخش زیادی از روغن خوراکی مورد نیاز کشور وابسته به واردات از کشورهای خارجی است،توسعه کشته دانه های روغنی به ویژه کلزا یکی از سیاست های مهم وزارت جهاد کشاورزی به شمار می رود.

وی افزود: بذور ارقام هیبریدی زمستان خارجی (فرانسوی و آلمانی) کلزا از چند سال قبل در قزوین در حال تولید است.

مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: پنج هزار و 750 هکتار از اراضی کشاورزی استان قزوین امسال به زیر کشت کلزا رفته است و پیش بینی می شود بیش از 15  هزار تن محصول از این مزارع برداشت شود.

استان قزوین دارای ۴۸۹ هزار تن اراضی کشاورزی است.

اخبار مرتبط