روسیه: غرب از رویکرد یک جانبه خود در برابر ایران دست بکشد

مسکو - ایرنا - سخنگوی وزارت خارجه روسیه با یادآوری اقدامات واشنگتن عالیه توافق هسته‌ای موسوم به برجام از تروئیکای غربی(فرانسه، آلمان و انگلستان) خواست از اقدامات یکجانبه خود مقابل ایران در برجام دست بردارند.

«ماریا زاخارووا» امروز پنجشنبه در نشست خبری هفتگی خود افزود: زمان آن فرا رسیده است که شرکای ما این رویکرد را متوقف کنند که به ایران به عنوان هدف برای بکار گرفتن اقدامات خود بنگرند.

وی افزود: آنها نباید فکر کنند که می‌توانند براساس ملاحظات خود اقدام کنند چرا که ایران شریک مطمئنی برای همکاری در برجام بوده است ضمن اینکه شرکت کنندگان در برجام به طور یکسان در اجرای آن بر اساس پارامترهای تایید شده در قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت متعهد هستند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی روسیه ادامه داد: زمان و شرایط نشان می‌دهد که این سند بین‌المللی غیرقابل جایگزین و بدون آلترناتیو است.

زاخارووا با بیان اینکه روسیه این رویکرد را که برجام برای چه کشوری بیشتر سودمند است را غیرسازنده می‌دانید، گفت: شرکای ما از یاد می‌برند یا عمدا اشاره نمی‌کنند که برجام بر اثر اقدامات آمریکا به چنین وضعیتی دچار شده است.

وی ادامه داد: ما می‌دانیم که کشورهای غربی ترجیح می‌دهند در این باره سخن نگویند یا پشت پرده صحبت کنند و در همین حال به عدم پایبندی ایران به تعهدات خود اشاره داشته باشند.

زاخارووا خاطرنشان کرد: این اقدامات و عدم آمادگی طرف‌های اروپایی از فراهم آوردن امتیازهای اقتصادی برای ایران در چارچوب برجام باعث شده است تا اجرای این توافق با چالش‌های جدی مواجه شود.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت: خروج آمریکا از برجام و کارشکنی در اجرای آن چالش جدی برای ساختار قوانین بین‌المللی بوجود آورده است.

وی با اشاره به اینکه قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت در روز ۱۲ ماه دسامبر از سوی سازمان ملل مورد بررسی قرار می‌گیرد، افزود: ارزیابی این قطعنامه ازسوی سازمان ملل به ادامه اجرای آن کمک خواهد کرد و ما امیدواریم برجام ازسوی جامعه جهانی برای اجرای کامل مورد حمایت قرار گیرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =