رویکرد مدیران استان یزد بر استفاده از دیدگاه‌ کانون‌های تفکر دانشگاه است

یزد - ایرنا - رییس دبیرخانه کانوهای تفکر دانشگاه یزد و عضو هیات علمی گروه علوم سیاسی این دانشگاه گفت: رویکرد مدیریت استان به خصوص استاندار یزد و دیگر مدیران ارشد بر استفاده از دیدگاه‌های کارشناسی شده در کانون‌های تفکر است.

سعید عطار روز پنجشنبه در نشست کانون سلامت اجتماعی دانشگاه یزد گفت: استفاده از دیدگاه کانون‌های تفکر دانشگاه یزد در تدوین سند آمایش و بودجه استان مبین اعتماد و توجه مدیریت و مسئولان استان به دیدگاه‌ این کانون‌هاست و این در حالی است که از ایجاد این تشکل‌های علمی حدود ۲ سال می‌گذرد و بدون شک به مرور زمان اثرگذاری آنها در تصمیم‌سازی دستگاه‌های مختلف بیشتر خواهد شد.

وی تفاوت دیدگاه در بخش علمی و اجرایی را از مشکلاتی دانست که باعث کاهش تعامل میان مراکز دانشگاهی، علمی و تحقیقاتی با دستگاه‌های اجرایی می‌شود و یادآور شد: در بخش اجرا بیشتر به دنبال راهکارهای فوری هستند و حوصله کارهای بلندمدت را ندارند و این در حالی است که در حوزه مسائل اجتماعی و فرهنگی معمولا نتایج اقدامات و برنامه‌ها در بلندمدت نمایان می‌شود و همین تفاوت دیدگاه باعث کاهش تعامل میان حوزه دانش و اجرا شده است.

عطار ادامه داد: هم اکنون کانون‌های تفکر دانشگاه یزد فعالیت خود را در خصوص پرداختن به موضوعات مورد نیاز استان به صورت منظم انجام ‌می‌دهند و استمرار این فعالیت‌ها، همراه با افزایش تعامل میان دستگاه‌های اجرایی با دانشگاه، افق مثبتی را در مقابل روی کانون‌ها قرار می‌دهد.

مجتبی ملک افضلی اردکانی عضو هیات علمی گروه حقوق و علوم سیاسی دانشگاه یزد نیز در این نشست با تاکید بر ایجاد پشتوانه رسانه‌ای برای آگاهی افکار عمومی از فعالیت‌ کانون‌های تفکر اظهار داشت: هم اکنون همکاری میان دستگاه‌های اجرایی و کانون‌های تفکر ضعیف است و باید تکلیف این تشکل‌های به صورت شفاف روشن شود که محور فعالیت در این تشکل‌ها، شکل گیری یک گفتمان دانشگاهی است یا مسئله شناسی و رسیدن به راهکارهایی اجرایی که در تعامل با دستگاه‌های مختلف، مورد استفاده قرار گیرد.

سمانه اسعدی عضو هیات علمی دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه یزد نیز در این نشست گفت: نتیجه نشست‌های ۲ سال گذشته کانون سلامت اجتماعی منجر به صدور بیانیه‌ای در زمینه آموزش خانواده شد، اما بازخوردی در خصوص این بیانیه و رویکردهایی که در زمینه آموزش‌های خانواده در آن ارائه شده بود، از سوی دستگاه‌های اجرایی استان دریافت نشد، اگر نتیجه نشست‌های این کانون‌ها زمینه اجرایی پیدا نکند، اصولا تشکیل آنها زیر سوال خواهد رفت. 

سیدرضا جوادیان دبیر کانون تفکر سلامت اجتماعی و عضو هیات علمی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه یزد نیز در این نشست با تاکید بر اتخاذ رویکرد سیستمی به منظور استفاده از ظرفیت همه بخش‌ها در حوزه مسائل اجتماعی و فرهنگی پیشنهاد کرد: برای استفاده بهینه از ارتباط میان کانون‌ تفکر و دستگاه‌های اجرایی، ابتدا مسائل و محورهای مورد نظر در کانون مورد بحث قرار گرفته و پس از جمع آوری و تدوین بحث‌های کارشناسی، در نشست با دستگاه‌های اجرایی بر روی مباحث اجرایی با این بخش‌ها تعامل صورت گیرد.

سیدمحسن موسوی دیگر عضو کانون تفکر سلامت اجتماعی و عضو هیات علمی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه یزد نیز یادآور شد: کانون‌های تفکر سازوکار رسمی برای اجرای بیانه‌ها ندارند و ایجاد دبیرخانه‌ که زمینه تعامل هرچه بیشتر میان این تشکل‌های علمی و دستگاه‌های اجرایی را فراهم و پیگیری برای اجرای راهکارها را محقق سازد، ضروری به نظر می‌رسد.

زهرا نادری نوبندگانی عضو هیات علمی دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه یزد نیز بررسی میزان اثربخشی جلسات کانون تفکر سلامت اجتماعی در تصمیم سازی‌های دستگاه‌های مرتبط با این کانون را مورد تاکید قرار داد.

کاظم شاملو رییس خبرگزاری جمهوری اسلامی استان یزد نیز در این نشست، استفاده از ظرفیت‌های رسانه‌ای برای اطلاع افکار عمومی و مدیران دستگاه‌های اجرایی از  ظرفیت‌های موجود در کانون‌های تفکر را ضروری دانست و گفت: مشارکت بیشتر اعضای این کانون‌ها در حوزه نقد اجتماعی و فرهنگی با بهره گیری از ظرفیت رسانه‌ها، جدیت این تشکل‌ها را در ایفای نقشی که برای آنها تعریف شده، نشان می‌دهد.

آسیب شناسی فعالیت ۲ سال گذشته کانون تفکر سلامت اجتماعی به منظور تعیین رویکردهای آتی این تشکل علمی از محورهایی بود که از سوی اعضا برای جلسه آتی مورد تاکید قرار گرفت. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =