سخنگوی دولت عراق: حاکم نظامی در استان ها نداریم

تهران-ایرنا- سخنگوی رسمی دولت عراق امروز (پنجشنبه) گفت: مکلف کردن فرماندهان نظامی عراق به ماموریتی مشخص به معنای انتصاب آن ها به عنوان حاکم نظامی در استان ها نیست و چنین چیزی وجود ندارد.

سعد الحدیثی در مصاحبه با خبرگزاری رسمی عراق (نینا)، افزود: مکلف کردن فرماندهان نظامی به ماموریتی مشخص به معنای انتخاب استاندار جدید نیست.

وی بیان داشت: در قانون اساسی بندی برای تعیین حاکم نظامی در استان ها نداریم.

الحدیثی تصریح کرد: در قانون چیزی به اسم حاکم نظامی نداریم، بکله فرمانده پلیس و فرمانده عملیات داریم؛ همچنین دستوری برای برکناری هیچ استاندار یا تعیین فرمانده نظامی به جای استاندار نداده ایم.

فرمانده علمیات مشترک عراق پیشتر اعلام کرده بود که برخی از فرماندهان نظامی می توانند عضو کمیته بحران در استان ها شوند.

این فرماندهی در بیانیه ای تصریح کرده بود، به منظور اهمیت حفظ امنیت و اجرای قانون در استان های عراق و حمایت از ارگان ها و منافع عمومی و خصوصی و نیز حفظ جان شهروندان، کمیته های بحران با ریاست استانداران تشکیل می شود.

در این بیانیه آمده است: بر اساس دستور نخست وزیر عراق، برخی از فرماندهان نظامی مکلف شدند که عضو این کمیته ها باشند تا مسئولیت فرماندهی و کنترل همه دستگاه های امنیتی و نظامی در استان ها را داشته باشند و به استانداران در ماموریتشان کمک کنند.

اعتراض ها در برخی از شهرهای عراق از جمله نجف و ناصریه  از شب گذشته شدت یافته است.

شماری از افراد مهاجم شب گذشت (چهارشنبه)  با حمله به کنسولگری ایران در شهر نجف، آن را آتش زدند و خبرهای رسیده حکایت از تلاش آنها برای حمله به دفاتر منازل مراجع شیعه عراق در نجف دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =