تداوم کاهش آب‌های زیرزمینی مرند اقتصاد شهرستان را تهدید می‌کند

تبریز- ایرنا- مدیر جهاد کشاورزی مرند آب‌های زیرزمینی را جزو منابع راهبردی بیان کرد و گفت: تداوم کاهش آب‌های زیرزمینی اقتصاد شهرستان را تهدید می‌کند.


منوچهر رحمانی روز پنجشنبه در جلسه بررسی مسائل مربوط به اجرای طرح آبیاری تحت فشار اراضی کشاورزی روستای باروج از توابع بخش یامچی افزود: جهت بهبود شرایط منابع آبهای زیر زمینی، مصارف آب شهرستان بویژه در بخش کشاورزی باید به نصف مصرف کنونی کاهش یابد که در این خصوص، لازم است جلوگیری از برداشت های غیر مجاز در دستور کار قرار گیرد.

وی برداشتهای بی رویه از منابع آب زیرزمینی در سالهای گذشته را موجب افت سطح آبهای زیرزمینی دانست و گفت: این امر موجب کاهش ذخایر آبی و ایجاد مشکلات جدی از جمله کاهش آبدهی چاهها، خشک شدن قناتها و چشمه ها، شور شدن آبهای زیرزمینی در بخشهای زیادی از دشت شهرستان مرند شده است و ادامه این روند، کلیه سرمایه گذاریها و مبانی اقتصادی شهرستان را تهدید می کند.

رحمانی اظهارکرد: امروزه طرح احیا و تعادل بخشی از منابع آب زیرزمینی از جمله مهمترین اموری است که وزارت نیرو و جهاد کشاورزی بدنبال اجرای آن هستند.
وی افزود: در اجرای این طرح، مردم و به خصوص کشاورزان، مهمترین نقش را ایفا کرده و در صورت عدم اجرای آن، تأمین آب کلیه فعالیتهای اقتصادی اعم از کشاورزی، صنعتی و خدماتی با مشکل جدی روبرو می شوند.
مدیر جهاد کشاورزی مرند تاکید کرد: بی توجهی به تغییرات کمی و کیفی منابع آبهای زیر زمینی، می تواند تبعات جبران ناپذیری برای کشور به بار آورده و حیات و مدنیت بخش گسترده ای از کشور را به خطر اندازد.
وی اظهار داشت: با برنامه ریزی های صورت گرفته در راستای صرفه جویی آب در بخش کشاورزی، مردم می توانند با همکاری مدیریت جهاد کشاورزی، سیستم های آبیاری سنتی خود را به سیستم آبیاری های تحت فشار برای توسعه آبیاری نوین کشاورزی تبدیل کنند.
مدیر جهاد کشاورزی مرند افزود: در این راستا، تسهیلات و کمک بلاعوض برای هر هکتار، ۱۰میلیون تومان اختصاص می یابد که این فرصت مناسبی برای تغییر روش آبیاری می باشد.

به گزارش ایرنا، در ۳۵ سال گذشته با ۱۷/۵ متر افت آب در سطح آب های زیرزمینی در شهرستان مرند مواجه بودیم که به دلیل برداشت های اضافه آب بوده است.

 ۹۵ درصد تامین آب مرند متکی به آب های زیر زمینی است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =