انتقاد اوکراین از اپل برای به رسمیت شناختن کریمه به عنوان خاک روسیه

مسکو – ایرنا – وزیر امور خارجه اوکراین از اقدام شرکت اپل برای به رسمیت شناختن شبه جزیره کریمه به عنوان بخشی از روسیه در نرم افزار تلفن همراه خود به زبان روسی به شدت انتقاد کرد.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، «وادیم پریستایکو» در توئیتی خطاب به مدیریت اپل نوشت: گمان کنید ایده‌ای را پس از سالها تلاش تحقق ساخته‌اید که برای شما از اهمیت فراوانی برخوردار شده است و جزئی از وجود شما به حساب می‌آید اما به یک باره می بینید آن طرح بوسیله دشمن سرسخت شما دزدیده شده است و بعد فردی پیدا می شود که نسبت به این درد شما بی تفاوت است.

وزیر خارجه اوکراین خاطرنشان کرد: ما در مورد اقدام جدید اپل این احساس را داریم و با وجود آنکه کیفیت بالای محصولات اپل را تایید می کنیم اما ورود این شرکت به موضوعات سیاسی را نادرست می دانیم.

شرکت اپل به خواست روسیه، در نتیجه جستجوی شبه‌جزیره کریمه در اپلیکیشن‌های موجود در محصولات خود، این منطقه  را به عنوان بخشی از قلمرو روسیه در نظر گرفته است.

ماجرا از آنجا آغاز شد که روز گذشته «واسیلی پیسکاریف» نماینده دومای روسیه از منطقه کریمه اعلام کرد: اپل اشتباه خود در نرم‌افزار پیش‌بینی آب و هوا را برطرف کرده است به شکلی که دیگر کریمه در آن به عنوان بخشی از خاک روسیه نشان داده می‌شود.
«اولگا کوویتیتدی» عضو شورای فدراسیون از منطقه کریمه نیز از اپل بابت این کار تمجید کرد و افزود: آمریکا دیر یا زود انتخاب ساکنان کریمه(درخواست برای پیوستن به روسیه) را خواهد پذیرفت.

اختلافات روسیه و اوکراین که با یکدیگر پیوندهای تاریخی و مذهبی بی‌پایانی دارند از سال ۲۰۱۴ و پس از وقوع تغییرات در اوکراین که کی‌یف آن را «انقلاب» و روسیه «کودتا» می‌خواند، آغاز شد.
مردم شرق اوکراین و شبه جزیره کریمه پس از این اتفاق، دست به مخالفت با دولت مرکزی در کی‌یف زدند.
با توجه به حضور نظامی روسیه در کریمه، روسیه امنیت برگزاری همه پرسی در شبه جزیره کریمه را فراهم کرد و مردم این منطقه که اکثر آنان را از دیرباز روس زبانان متمایل به مسکو تشکیل می‌دادند رای به استقلال از اوکراین وبلافاصله درخواست پیوستن به روسیه دادند که با موافقت پوتین جنبه اجرایی پیدا کرد.
از آن تاریخ به این طرف، آمریکا و غرب انواع تحریم‌های اقتصادی را علیه روسیه و شخصیت‌ها و شرکت‌هایی که در کریمه فعالیت می‌کنند وضع کرده تا شاید روسیه از کریمه پا عقب بگذارد.
اوکراین در سالهای اخیر بارها از جامعه جهانی خواسته است ضمن نپذیرفتن کریمه به عنوان جزئی از خاک روسیه، این کشور را اشغالگر بخواند و به روسیه برای بازپس دادن این منطقه فشار بیاورد.
آمریکا بیش از ۷۵ بسته تحریمی علیه روسیه به اتهام دخالت در مساله اوکراین و مسائل دیگر وضع کرده است و به نظر می‌رسد اقدام اخیر اپل، نقطه مقابل تصمیمات مقامات واشنگتن یا پیامی در خصوص تغییر نگرش آمریکا به موضوع حاکمیت کریمه باشد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =