مشارکت بیشتر اهداکنندگان خون در روزهای سرد ضروری است

سنندج - ایرنا - مدیرکل انتقال خون کردستان با بیان اینکه سردی هوا موجب کاهش مراجعه شهروندان به مراکز اهدای خون می شود از اهداکنندگان خون خواست در این ایام حضور پررنگ تری در مراکز اهدای خون داشته باشند.

محمدسعید کریمیان روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگاران با اشاره به قرارگیری کردستان در اقلیم سرد و کوهستانی کشور اظهار داشت: در ماه های سرد سال و در استان‌های سردسیر کاهش شمار اهداکنندگان خون مشهود است.

وی اضافه کرد: واحد توزیع خون و سنجش مصرف بیمارستانی انتقال خون کردستان دارای دست کم هفت روز ذخیره است و در تامین فرآورده های مورد نیاز بیماران با مشکل مواجه نیست اما ضروری است با منابع بیشتری به پیشواز روزهای سردتر برود.

کریمیان با اعلام اینکه در ماه‌های سرد بیماران بیشتری به مراکز درمانی مراجعه می کنند، ادامه داد: پیش بینی می شود در ماه‌های آخر سال بر تعداد حوادث رانندگی و نیاز به خون سالم به ویژه گروه های منفی افزوده شود.

مدیرکل انتقال خون کردستان تاکید کرد: این در حالی است که نیاز به خون و فرآورده‌های آن در مراکز درمانی و اتاق‌های عمل و نیاز مصرف کنندگان مستمر مانند بیماران تالاسمی، هموفیلی و دیالیزی مانند دیگر روزهای سال به قوت خود باقی است.

مدیرکل انتقال خون کردستان از شهروندان درخواست کرد در روزهای سرد سال حضور چشگیرتری در مراکز اهدای خون داشته باشند.

وی در خصوص ساعات میزبانی از اهداکنندگان خون گفت: در سنندج مرکز انتقال خون خیابان پاسداران روزانه از ساعت ۸ تا ۱۹ و در شهرستان سقز مرکز اهدای خون در خیابان ساحلی به صورت نیمه وقت آماده ارائه خدمات به اهداکنندگان نوعدوست است.

زنان و مردان از سن قانونی ۱۸ سال تا سن ۶۰ سالگی و در صورت اهداکننده مستمر بودن تا سن ۶۵ سالگی می‌توانند، خون اهدا کنند.

انتقال خون کردستان با دارا بودن ۲ مرکز اهدای خون در شهرستانهای سنندج و سقز و با جمع آوری سالانه ۲۷ هزار واحد خون کامل خون مورد نیاز ۱۷ مرکز درمانی دارای مجوز تزریق خون به بیماران را تامین می‌کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =