نقش مردم در تامین امنیت مرزها بی‌نظیر است

بیرجند - ایرنا - استاندار خراسان جنوبی گفت: با وجود نقش مهمی که نیروهای مسلح برعهده دارند، نقش مردم و مرزنشینان در تامین امنیت مرزها بی‌نظیر است.

محمدصادق معتمدیان روز پنجشنبه در آیین استقرار قرارگاه عملیاتی لشکر ۳۰ و معرفی ارشد نظامی آجا در خراسان جنوبی که همزمان با هفتم آذر روز نیروی دریایی در بیرجند برگزار شد گفت: استان خراسان جنوبی با وجود همه تهدیداتی که پیرامون مرزهای ما وجود دارد امروز از استان‌های برخوردار از امنیت بالا است که امیدواریم با استقرار ارتش علاوه بر ماموریت‌هایی که در بخش دفاعی دارد، در زمینه محرومیت زدایی استان هم به ما کمک کند.

وی افزود: با تدابیری که در ستاد کل نیروهای مسلح مبنی بر استقرار ارتش جمهوری اسلامی و هوانیروز برای صیانت از مرزهای شرقی کشور بنا به دستور فرماندهی معظم کل قوا اندیشیده شده، امروز افتخار داریم میزبان لشکر عملیاتی ۳۰ گلستان باشیم چون حضور این عزیزان در خراسان جنوبی موجب قوت قلب مردم و کشور است.

رییس شورای تامین استان خراسان جنوبی اظهار داشت: امیدواریم با حضور نیروهای مسلح در بخش‌های مختلف مثل پدافند هوایی و هوانیروز در کنار دیگر نیروهای مسلح مثل سپاه پاسداران و مرزبانی شاهد اقتدار بیشتر نیروهای مسلح برای صیانت از مرزهای هوایی و زمینی کشور باشیم.

وی گفت: مقام معظم رهبری می‌فرمایند ارتش جمهوری اسلامی یک نیروی منظم، محکم، منضبط و برخوردار از تجهیزات عالی است و افتخار می‌کنیم که ارتش ما ارتشی مقتدر، ولایتمدار و انقلابی است و امروز یکی از بزرگترین قدرت‌های جهانی و منطقه‌ای هستیم.

معتمدیان افزود: ارتش در این ۴۰ سال و در همه بحران‌ها نقش آفرین بوده و در زلزله منطقه غرب و کرمانشاه نقش ارزنده‌ای در امدادرسانی داشت و در سیل اخیر در گلستان هم در کنار سایر نیروهای مسلح  و امدادرسان به کمک مردم شتافتند.

وی اظهار داشت: یکی از ویژگی های مهم در خراسان جنوبی تعامل و هم‌افزایی و همکاری خوب بین اعضای شورای تامین استان است و اعلام آمادگی می‌کنیم که از همه ظرفیت‌های استان برای کمک به استقرار لشکر عملیاتی ۳۰ استفاده کنیم.

استاندار خراسان جنوبی گفت: این استان مرزی با ۲ استان فراه و هرات افغانستان هم مرز است و طولانی‌ترین مرز مشترک با افغانستان متعلق به خراسان جنوبی است که کشور افغانستان در شرایط کنونی از کانون‌های ناامنی و بحران در منطقه و جهان محسوب می‌شود و بزرگترین تولید کننده و صادرکننده مواد مخدر در جهان است.

وی افزود: اگر نگاهی به تحولات امنیتی و سیاسی افغانستان در چند دهه اخیر بیندازیم فراز و نشیب‌های زیادی داشته و از زمان اشغال توسط شوروی سابق و سیطره جریانات تکفیری و گروه‌های تندروی مذهبی که در سال‌های اخیر حاکمیت طالبان در افغانستان را شاهد بودیم و با توطئه و برنامه ریزی آمریکا و حمایت مالی کشورهای مرتجع عربی و سرویس‌های اطلاعاتی منطقه در راستای مقابله با صدور انقلاب اسلامی در منطقه شکل گرفته بود.

معتمدیان گفت: حاکمیت طالبان در افغانستان در راستای مهار قدرت منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران در منطقه بود که در آن مقطع با تدابیر مقام معظم رهبری توانستیم دفع شر کرده و آسیب‌ها و تهدیدهای طالبان متوجه آمریکایی‌ها، عربستان سعودی و کشورهای مرتجع عربی شد.

وی بیان کرد: افغانستان از کشورهای مبدا تحولات جریانات تندروی مذهبی است و در شرایط کنونی بعد از شکست توطئه‌های آمریکایی‌ها در سوریه و عراق به دنبال یافتن سرزمین جدید برای جریان تروریستی داعش هستند.

استاندار خراسان جنوبی افزود: یکی از سرزمین‌هایی که مورد توجه قرار گرفته، افغانستان است و حضور تشکیلاتی داعش در دو سال اخیر در این کشور مشهود است.

وی اظهار داشت: کشورهای فرامنطقه‌ای در افغانستان که پایگاه‌های متعدد نظامی ایجاد کردند، حضور اطلاعاتی سرویس‌های معاند با هدف جمع‌آوری اطلاعات از جمهوری اسلامی در منطقه و سرمایه‌گذاری میلیاردی کشورهای مرتجع عربی در افغانستان بخشی از تهدیداتی است که در مقابل مرزهای شرقی جمهوری اسلامی ایران قرار دارد.

در این آیین با حضور معاون هماهنگ کننده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران، امیر سرتیپ دوم ستاد محمد غفاری به عنوان فرمانده قرارگاه عملیاتی لشکر ۳۰ و ارشد نظامی آجا در استان خراسان جنوبی معرفی شد.

خراسان جنوبی به مرکزیت بیرجند ۱۱ شهرستان دارد و دارای ۳۳۱ کیلومتر مرز مشترک با افغانستان است.

درمیان، نهبندان، سربیشه و زیرکوه چهار شهرستان مرزی این استان هستند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =