۱.۶ میلیون مترمربع فضای فرهنگی در کشور مورد نیاز است

مشهد- ایرنا- وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: یک میلیون و ۶۰۰ هزار متر مربع فضای فرهنگی و هنری در کشور مورد نیاز است.

سید عباس صالحی روز پنجشنبه در مراسم آغاز عملیات عمرانی نخستین پردیس تئاتر مشهد که به همت شهرداری ساخته‌ می‌شود افزود: شورای عالی شهرسازی و معماری سرانه فضای هنری و فرهنگی در کشور را دستکم یک متر مربع برای پنج نفر می‌داند و این آمار نشان می‌دهد در حوزه مجتمع‌ها و مکان‌های هنری و فرهنگی گرفتار فقر دسترسی هستیم.

وی ادامه داد: هرچند هنرهای نمایشی در کشور مسیر رو به رشدی را در ارتباط با عناوین، دفعات نمایش و تعداد تماشاگران داشته اما شرایط کنونی راضی کننده نیست.

وی گفت: در سال گذشته هفت هزار و ۲۰۰ هنر نمایشی به تعداد ۸۶ هزار نوبت در استان‌های مختلف اجرا شد که هشت میلیون نفر آنها را تماشا کردند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: طبق آمار سال ۱۳۹۶ از ۶۰ میلیون نفر جمعیت بالای ۱۵ سال در کشور سه میلیون و ۱۰۰ نفر تئاتر تماشا کردند و باقی این جمعیت در طول یک سال به تماشای تئاتر نرفتند.

وی ادامه داد: جمعیت قابل توجهی در ایران از دیدن هنرهای نمایشی محروم هستند و ارتباطی با این نوع هنر ندارند در حالی که سطح پویش‌ها در هنرهای نمایشی، امکانات، تنوع سبک‌ها و تاثیرگذاری آنها رشد بسیار داشته است. 

وی گفت: یکی از عوامل جدی در میزان اندک تماشاگران هنرهای نمایشی در کشور، محدودیت سالن‌های نمایش است زیرا وجود یکهزار و ۵۷ سالن نمایش در کشور کفاف نیاز مردم را نمی‌دهد و این مهم از فرصت عرضه هنرهای نمایشی می‌کاهد.

صالحی افزود: هم اکنون ۶۲۱ مجتمع فرهنگی – هنری با وسعت یک میلیون متر مربع در کشور وجود دارد و ۲۷۸ مجتمع با وسعت ۸۰۰ هزار مترمربع نیز در حال ساخت است لذا تا رسیدن به ۱.۶ میلیون مترمربع فاصله بسیار است.

وی ادامه داد: فضای سبز دریچه تنفس بدن و فضای فرهنگی و هنری دریچه تنفس روح انسان است لذا اگر کمبود اکسیژن برای بدن را درک کردیم اکنون وقت آن رسیده است که به درک کمبود اکسیژن برای روح برسیم.

وی گفت: در سال ۱۳۷۰ موج توسعه فضای سبز در کشور براه افتاد زیرا این بینش و نیاز به وجود فضای سبز در کشور بوجود آمد و متولیان نسبت به توسعه آن همت کردند و اکنون شاهد دستاورد این بینش در شهرهای کشور هستیم به طوری که در مشهد سرانه فضای سبز به ۱۳ مترمربع رسیده است.

صالحی افزود: راه‌اندازی پردیس تئاتر مشهد نیز از اتفاقات خوب در راستای توسعه فضاهای فرهنگی - هنری در کشور است و امیدواریم مجموعه‌های دیگر مانند شهرداری نسبت به راه‌اندازی این گونه مجموعه‌ها اقدام کنند.

وی با بیان اینکه مشهد مقدس دارای هشت سالن تئاتر با یکهزار و ۳۰۰ صندلی است ادامه داد: با پیگیری شورای شهر و شهرداری قرار است این تعداد صندلی به ۲ برابر افزایش یابد به طوری که مرحله نخست پروژه پردیس تئاتر مشهد طی ۱۷ ماه به بهره‌برداری رسیده و ۷۰۰ صندلی به این تعداد افزوده می‌شود.

وی گفت: مشهد مقدس پایگاه قدیمی هنرهای نمایشی ایران از دهه ۱۳۵۰ تاکنون بوده و لازم است با توسعه امکانات زیربنایی آن به قطب هنرهای نمایشی در کشور و جهان اسلام تبدیل شود.

نخستین پردیس تئاتر مشهد با زیربنای ۱۲ هزار مترمربع و برآورد هزینه ۱۵۰ میلیارد تومان طی ۵۲۰ روز در بوستان وفا واقع در بولوار فکوری این شهر ساخته‌ می‌شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =