اصفهان عصاره فرهنگ و تمدن ایران بزرگ است

اصفهان- ایرنا- مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اصفهان گفت: این استان محل بروز و عصاره فرهنگ‌ و تمدن ایران بزرگ است که در دوره‌های تاریخی کارکردهایی فراتر از شهر و منطقه داشت که امروز باید مورد توجه قرار گیرد.

فریدون اله یاری روز پنجشنبه در دهمین همایش نکوداشت اصفهان در کتابخانه مرکزی افزود: وقتی قرار است اصفهان در پهنه گسترده‌ای از تمدن خود را نشان دهد باید در حد کالبد شهر و فراتر به آن نگاه شود.

وی ادامه داد: پیشینه تاریخی اصفهان کهن و ریشه‌دار است از این رو صحبت از اصفهان با شاخص‌های تمدنی نشان می‌دهد پیوند اصفهان و زاینده‌رود بسیار مورد توجه است.

اله یاری ادامه داد: تمدن‌های بزرگ از ظرفیت آبی شکل گرفته که زاینده‌رود به عنوان مهم‌ترین ظرفیت آبی فلات مرکزی نقش ویژه‌ای در شکل‌گیری تمدن و شهری به عنوان اصفهان داشته است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اصفهان ادامه داد: ظرفیت‌های آبی در تاریخ حیات و ‌نقش آفرینی داشته و از منظر ظرفیت‌های طبیعی پیوند زاینده‌رود با اصفهان غیر از حوزه آبی به عنوان حوزه تمدنی هم شناخته می‌شود.

وی اضافه کرد: وقتی در خصوص حوزه تمدنی اصفهان مطالعه می‌کنیم در می‌یابیم که از غربی‌ترین نقاط تا شرقی‌ترین نقاط استان اصفهان سایت‌هایی مهم باستان شناسی، تاریخی و تمدنی داریم.

اله یاری بیان کرد: باستان شناسان عنوان می‌کنند این کشفیات، تازه‌های جدیدی از تاریخ و تمدن ایران را شکوفا می‌کند.

به گفته وی، مطالعات دانشگاه هنر اصفهان در بخش باستان شناسی بیانگر یافته‌های جدیدی در حوزه باستان شناسی بوده که قابل تامل است همچنین در شرق اصفهان در دشت مهیار نویافته‌های جدیدی در حوزه باستان شناسی داشته‌ایم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اصفهان اظهارداشت: اصفهان با ظرفیت‌های طبیعی زاینده‌رود و تمدنی آن در پیوند است و ریشه‌هایی که در اصفهان بالندگی یافته به ریشه‌های باستانی آن باز می‌گردد.

وی تصریح کرد: در مناطق غربی این استان پیوندهایی با سیلک و شوش داریم همچنین در شرق هم با جیرفت ارتباط داریم که ادغام آن‌ها به این معناست که جایگاه مهمی در تاریخ، سیاست و اقتصاد در دوره‌های مختلف داشته است.

هفته نکوداشت اصفهان از یکم تا هفتم آذرماه است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =