بانداژ نانویی جایگزین آنتی‌بیوتیک رتبه اول رقابت ۳M را کسب کرد

تهران- ایرنا- رتبه اول رقابت چالش دانشمند جوان Young Scientist Challenge ۳M به نوجوان ۱۴ ساله اهل کالیفرنیا داده شد که با استفاده از نانوذرات، بانداژی ساخته که جایگزین آنتی‌بیوتیک است.

به گزارش ستاد ویژه توسعه فناوی نانو، این نوجوان اهل کالیفرنیا با استفاده از نانوذرات سیال، جایگزینی برای آنتی‌بیوتیک تولید کرده است.  

رقابت Young Scientist  Challenge ۳M همه ساله در سنت‌پاول، مینه‌سوتا برگزار می‌شود که این نوجوان با شکست ۹ فینالیست موفق به دریافت رتبه اول این رقابت‌ها شد.

صدها دانش‌آموز کلاس پنجم تا هشتم، ایده‌های خود را در این مسابقه ارائه دادند، این رقابت باعث می‌شود که دانش‌آموزان دوره راهنمایی برای حل مشکلات جهانی، پروژه‌های خود را ارائه دهند اما تنها یک نفر برنده جایزه ۲۵ هزار دلاری را از آن خود می‌کند.

فان دانش آموز ۱۴ ساله بعد از اطلاع از کسب رتبه اول در این رقابت گفت: من واقعا هیجان‌زده و غافلگیر شدم، پروژه من بسیار مهم بوده چرا که موجب می‌شود استفاده بیش از حد از آنتی‌بیوتیک‌ها کاهش یابد.

شرکت‌کنندگان در این رقابت بعد از دو روز چالش پیچیده ذهنی و کار کردن تک به تک با یک دانشمندی که از آن‌ها دو برابر مسن‌تر است، وارد رقابت شده و ۱۰ نفر به فینال راه پیدا می‌کنند که فینالیست‌ها پروژه‌های خود را در مقابل مدیران شرکت ۳M ارائه می‌دهند، کارولین کراولی که مقام دوم را به‌دست آورد، یک قطار پایدار را طراحی کرده است قطاری که از هایرلوپ ایلان ماسک ایمن‌تر و کارآمدتر است.

کراولی گفت: چهار میلیون کودک همه ساله به دلیل آلودگی هوا به آسم مبتلا می‌شوند که هر روز ۱۱ هزار نفر به جمع این افراد اضافه می‌شوند، بنابراین من می‌خواهم از این اتفاق جلوگیری کنم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا شما می‌خواهید هوا را ایمن‌تر کنید گفت: بله، من ایده قطار جدیدی را مطرح کرده‌ام که می‌تواند از منابع تجدیدپذیر به جای سوخت فسیلی استفاده کند، بنابراین برای محیط‌زیست مناسب‌تر است.

۱۸۳۴

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =