گردشگری روستایی زیربنای رونق اقتصادی گناباد است

گناباد- ایرنا- رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گناباد گفت: با توجه به ظرفیت‌ها و جاذبه‌های تاریخی و گردشگری این شهرستان توسعه گردشگری روستایی ضرورت و زیربنای رونق اقتصادی و موجب جلوگیری از مهاجرت روستاییان است.

علیرضا شناسایی روز پنجشنبه در نشست انجمن میراث فرهنگی گناباد افزود: توسعه گردشگری روستایی علاوه بر معرفی جاذبه تاریخی روستاها در اشتغال پایدار و جلوگیری مهاجرت از  این مناطق به مرکز شهر یا دیگر نقاط کشور نقش موثر دارد.

وی ادامه داد: با توجه به احداث زیرساخت‌های عمرانی توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و اقامتگاه‌های بومگردی در روستاها توسعه گردشگری روستایی با رویکردهای راه‌اندازی کسب و کارهای محلی، افزایش فرصت‌های شغلی، پایداری و ماندگاری جمعیت در این مناطق را محور برنامه‌های خود قرار داده‌ایم که تحقق این امر نیازمند هم افزایی مسوولان و صاحبنظران مربوطه است.

وی با اشاره به برگزاری بیش از ۲۰ رویداد فرهنگی و اجتماعی اعم از نوروزگاه‌ها و بازی‌های بومی و محلی طی نوروز امسال در تعدادی از مناطق روستایی گناباد گفت: باید با ایجاد صنعت تخصصی گردشگری روستایی در هر روستا متناسب با ظرفیت گردشگری یک رویداد تعریف شود و این رویدادها به صورت مستمر در طول سال برپا گردد و برای رونق اشتغال و کسب و کار از آن بهره گرفته شود.

معاون برنامه‌ریزی و هماهنگی امور عمرانی فرماندار گناباد هم گفت: تحقق اهداف و رویکردهای صنعت گردشگری به عنوان یک حوزه عمومی نیازمند مشارکت و همراهی مردم در برگزاری برنامه‌ها و تحقق سیاست‌هاست و این بخش از ظرفیت‌های بسیار برای توسعه و اشتغالزایی برخوردار است.

احمد سفری افزود: به دلیل ظرفیت‌های شاخص گردشگری، توجه و حمایت دولت از این بخش بیشتر از سایر بخش‌هاست و انجمن میراث فرهنگی باید این ظرفیت‌ها را در مسیر توسعه شهرستان منسجم کند.

از مجموع ۲۵۰ اثر تاریخی و گردشگری گناباد ۱۴۷ اثر در فهرست آثار تاریخی کشور به ثبت رسیده که از این میان قنات قصبه تنها اثر ثبت شده استان خراسان رضوی در فهرست آثار جهانی است.

نظام آبیاری مبتنی بر قنات گناباد هم سال گذشته در سازمان خواروبار ملل متحد (فائو) در فهرست آثار جهانی ثبت شد.

چهار موزه باستان شناسی، مردم شناسی زعفران و آب و محیط زیست در این شهرستان پذیرای بازدید کنندگان و گردشگران است.
مرکز شهرستان ۹۰ هزار نفری گناباد در ۲۸۷ کیلومتری جنوب مشهد واقع است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =