پرسه گردشگر زن فرانسوی با اسب در خراسان شمالی

بجنورد- ایرنا- گردشگر زن فرانسوی با یک اسب میهمان شهرستان مرزی راز و جرگلان شد و چند روزی در مناطق مختلف این شهرستان گشت و گذار کرد.

«لوییز بولارد» گردشگر فرانسوی که ۲۷ سال سن دارد، حدود ۶ ماه پیش سفرش را از فرانسه آغاز کرد و از طریق ترکیه وارد ایران شد.

وی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: به دلیل این که نمی شد اسب خود را وارد ایران کنم ، آن را در ترکیه گذاشتم و از این کشور تا شهر تبریز با خودرو سفر کردم و در تبریز اسب دیگری را خریداری کرده و به سفرم در داخل ایران ادامه دادم.

وسایل همراه این گردشگر فرانسوی یک خورجین، قمقمه و وسایل اتراق و یک دست لباس است که در مدت اقامت در شهرستان راز و جرگلان از چندین روستا بویژه روستای دویدوخ دیدن کرد و با نحوه بافت فرش دورو در این روستا شد.

بولارد گفت: تاکنون، در هیچ جای دنیا بافت فرشی به زیبایی این روستا ندیده ام.

او که مهمان مجموعه پرورش اسب لهراسب در یوقان برج غلامان شهرستان مرزی راز و جرگلان بود از مهمان نوازی تنها بانوی پرورش دهنده اسب این منطقه هم قدردانی کرد و گفت: نشانی این مجموعه در غلامان را از زن گردشگر دیگر فرانسوی که مدتی پیش به این شهرستان سفر کرده بود گرفته است.   

وی در ادامه از نوار مرزی استان خراسان شمالی به شهرستان قوچان در خراسان رضوی سفر می کند تا از باجگیران به کشور ترکمنستان سفر کند.

اسب اصیل ترکمن جایگاه منحصر بفردی در کشور و خراسان شمالی دارد.

شهرستان مرزی راز و جرگلان در ۱۵۰ کیلومتری شمال غربی بجنورد، مرکز استان خراسان شمالی واقع است و افزون بر ۵۰ واحد خصوصی تولید و پرورش اسب در این شهرستان فعالیت دارند. این شهرستان خاستگاه اسب اصیل ترکمن است و تعداد اسب‌های اصیل ترکمن در آن به ۷۰۰ سر می‌رسد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =