۷ آذر ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۳۷
کد خبرنگار: 1450
کد خبر: 83572350
۰ نفر

برچسب‌ها

همایش انس با کتاب در پلدختر برگزار شد

خرم آباد - ایرنا - همایش انس با کتاب روز پنجشنبه در سالن اجتماعات ارشاد پلدختر برگزار شد.

رییس اداره کتابخانه های عمومی پلدختر، در این همایش ، توسعه پایدار جامعه در زمینه های مختلف را مرهون علم اندوزی و مطالعه دانست و گفت : یکی از مهمترین شاخصه های مطالعه و علم اندوزی در جامعه میزان آثار مکتوب و نگارش آداب و سنن و زندگی مفاخر هرمنطقه است.

علی محمد  قهرمانی اظهار داشت: مکتوب کردن روش های زندگی مفاخر به عنوان زندگی نامه آنها در قالب کتاب و مقاله از مهمترین  راه ها و ابزارهای حفظ آداب و میراث ماندگار آنان است.

وی یکی از خلاءهای شهرستان را غلبه کردن فرهنگ شفاهی بر فرهنگ مکتوب دانست و افزود:انتقال سینه به سینه مطالب ،آثار علمی و سایر توانمندی های فرهنگی مردم هر منطقه در بسیاری از موارد باعث فراموشی  و از بین رفتن آن می شود.

رییس اداره کتابخانه های عمومی پلدختر گفت:از این رو باید براساس ظرفیت ها و فرصت های موجود فرهنگی ، علمی و زیست محیطی در منطقه علاقمندان را با بکارگیری راهکارهای لازم  به نگارش کتاب ترغیب کرد.

وی با گرامیداشت یاد و خاطره پرویز افتخاری کتابدار شهرستان و تقدیر ازکتابداران افزود:کتابخانه های عمومی به طور قطع نقش بی بدیل درترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی دارند.

قهرمانی ، هدف از برگزاری همایش را معرفی نویسندگان بومی ، مفاخر فرهنگی و کتابخوانان نمونه شهرستان دانست و یادآورشد: ترغیب نسل جوان به نویسندگی و نوشتن کتاب و جلوگیری از به فراموشی سپردن سنن و روش زندگی نیاکان و مفاخر علمی منطقه از اهداف برگزاری این همایش است.

وی ابراز امیدواری کرد: با برگزاری این گونه برنامه ها ، شاهد استقبال خیل نویسندگان بومی از کتابخانه عمومی ، معرفی آنان ، ثبت و اهدای آثار آنان در این کتابخانه باشیم.

 در این همایش کتاب تالاب‌های 11 گانه  پلدختر و ترانه تاک معرفی و همچنین سه اثر علمی شیمی فیزیک،آزمایشگاه مجازی شیمی و شبیه سازی ترکیبات آلی رونمائی شد.

در ادامه همایش همچنین به صورت ویژه از خانواده کتابدار فقید پرویز افتخاری ، خردسال ترین و بزرگسال ترین عضو فعال کتابخانه علامه جزایری،کتابداران کتابخانه های عمومی،مربیان کانون پرورش فکری کودکان،سه نفر از فرهنگیان بازنشسته نمونه کتابخوان،پنج نفر از نویسندگان مرتبط با کتابخانه های عمومی و کتابفروشی فردوسی پلدخترتجلیل شد.

هفت نفر فعال فرهنگی موسسه جامعه القرآن محله مسجدجامع، تعدادی از دانشجویان و دانش آموزان و اعضای فعال کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان که به صورت مستمر با کتابفروشی فردوسی ارتباط فرهنگی داشته اند مورد تجلیل قرار گرفتند.

همایش انس با کتاب ویژه بیست هفتمین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران به همت اداره کتابخانه های عمومی پلدختر و با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و کتابفروشی فردوسی با حضور جمعی از دانشگاهیان،دانش آموزان،فرهنگیان و اصحاب رسانه درمحل سالن آمفی تئاتر اداره فرهنگ وارشاد پلدختر برگزار شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =