ترامپ قانون مصوب کنگره درباره هنگ کنگ را امضا کرد

تهران - ایرنا - رییس جمهوری آمریکا دو قانون مصوب کنگره این کشور درباره هنگ‌کنگ را که با مخالفت شدید چین روبه‌رو است، امضا و فروش سلاح به پلیس هنگ‌کنگ را ممنوع اعلام کرد.

کاخ سفید بامداد پنجشنبه اعلام کرد که دونالد ترامپ رییس جمهوری این کشور دو قانون مصوب کنگره در حمایت از معترضان هنگ‌کنگ را امضا کرده است.

ترامپ در بیانیه‌ای گفت که این دو قانون را برای "احترام به رییس جمهوری شی [جین‌پینگ]، چین و مردم هنگ‌کنگ امضا کرده است؛ وی ابراز امیدواری کرد که رهبران و نمایندگان چین و هنگ‌کنگ بتوانند اختلاف خود را به صورت دوستانه حل کرده و به صلح و موفقیت پایدار برسند.

کنگره آمریکا این لایحه‌ها را پس از تصویب آن‌ها با رای اکثریت در هر دو شاخه قانونگذاری، هفته گذشته برای امضای ترامپ به کاخ سفید فرستاد.

قانون اول وزارت خارجه آمریکا را ملزم می‌دارد که هر سال یک بار اعلام کند که آیا هنگ‌کنگ برای داشتن رابطه تجاری با واشنگتن به اندازه کافی از خودمختاری برخوردار است یا خیر. براساس این قانون، تعرفه‌های تجاری که علیه چین اعمال شده، شامل حال هنگ‌کنگ نمی‌شود.

این قانون همچنین زمینه را برای تحریم کسانی که به زعم واشنگتن حقوق بشر را در هنگ‌کنگ نقض می‌کنند، آماده کرده است.

قانون دوم فروش تجهیزات نظامی همچون گاز اشک‌آور و گلوله پلاستیکی به پلیس هنگ‌کنگ را ممنوع می‌کند.

«گنگ شوانگ» سخنگوی وزارت خارجه چین هفته گذشته گفت که طرح کنگره آمریکا با نادیده گرفتن کامل واقعیات و رفاه اصلی شهروندان هنگ‌کنگی، با هدف پنهانی و سیاسی خود، عملیات خشونت آمیز آشوب‌گران در آتش‌سوزی، حمله به شهروندان بی‌گناه و محاصره دانشگاه‌ها را با "دستیابی به حقوق بشر و دموکراسی" آراسته و هدف اصلی آن پشتیبانی از نیروهای افراطی، تخریب صلح و شکوفایی منطقه و مانع‌سازی در مسیر توسعه چین است.

سخنگوی وزارت خارجه چین در ادامه گفت: رفتار بدخواهانه آمریکا نه تنها منافع چین، بلکه منافع خود این کشور در هنگ کنگ را هم به شدت به خطر انداخته است.

گنگ شوانگ با تاکید بر اینکه هرگونه توطئه آمریکا برای دخالت در امور داخلی چین و مانع سازی برای توسعه چین بی‌نتیجه خواهد ماند، هشدار داد هنگ‌کنگ بخشی از سرزمین چین است و امور این منطقه از جمله امور داخلی چین به شمار می‌رود.

او از آمریکا خواست با آشنایی صحیح با واقعیات، با در پیش گرفتن تدابیری از قانونی شدن این طرح جلوگیری کرده و بی‌درنگ از دخالت در امور هنگ‌کنگ و امور داخلی چین دست بردارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =