وجود برخی از الزامات در دانشگاه‌ها به‌مثابه فشار نیست

قم – ایرنا – آیت‌الله عبدالله جوادی آملی از مراجع تقلید در پاسخ به چرایی اجباری بودن رعایت برخی شئونات اسلامی در دانشگاه‌ها گفت: گرچه دین حریم شخصی انسان است و انسان باید خود از حریم شخصی خود محافظت نماید اما دانشجویان باید بدانند وجود برخی از الزامات به‌مثابه فشار نیست.

به گزارش شامگاه چهارشنبه پایگاه اطلاع‌رسانی اسراء، وی در دیدار معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: این الزامات مانند آن است که کودکی درحال رفتن به سمت خیابان و تصادف با ماشین است و مادر او به هر قیمتی مانع او می‌شود، لذا این اجبار، اجبار ممدوح و محمودی است.

وی ادامه داد: تنها با حرف و سخنرانی مشکلات اخلاقی جامعه حل نمی‌شود، اگر مردم عمل صالح و صداقت ببینند آن فطرت خداجوی در آن‌ها بیدار می‌شود درنتیجه آنچه اثر دارد و کار را پیش می‌برد عمل صالح است و نه سخنرانی.

آیت‌الله جوادی آملی گفت: برخی تنها با دیدن ائمه علیهم‌السلام عوض می‌شدند و راه خود را پیدا می‌کردند لذا اگر جناب سهروردی گفت «مَنْ لا یَنفَعُکَ لَحظُهُ لا یَنفَعُکَ لَفظُه»؛ عالمی که دیدن او انسان را عوض نکند و به حال انسان نافع نباشد، لفظ و سخن او هم اثرگذار نیست؛ در همین راستاست.

وی اضافه کرد: دانشجویان، امانت‌های الهی در دستان شما هستند که اگر امانت‌دار خوبی باشید و آن‌ها را به‌خوبی تربیت کنید، هر یک به‌تنهایی می‌توانند معلم و الگویی برای جامعه باشند.

آیت‌الله جوادی آملی همچنین گفت: اگر بتوانیم مشکل درونی خود را حل کنیم، مشکل نظام، جامعه و بخش‌های مختلف کشور حل  خواهد شد؛ و آن این است که بین انسان و حیوان فرق بگذاریم و انسان را تنها یک حیوان ناطق ندانیم!  آنکه ما را آفرید فرمود شما یک موجود ابدی هستید، شما با یک دسته سبزی که زیرخاک می‌رود و می‌پوسد فرق دارید، شما با مرگ، به ابدیت می‌رسید و از پوست به درمی‌آیید نه آنکه بپوسید.

وی تصریح کرد: ما یک ثابت داریم و یک ساکن؛ برخی از موجودات ساکن هستند  اما انسان ثابت است، انسان وقتی مسیر حیات دنیوی خود را طی کرد به ثبات می‌رسد و موجود ثابت فراتر از زمان و زمین است برای همین است که در بهشت، خستگی معنا ندارد اگر ما چنین موجودی هستیم پس انسان را باید با فرشته‌ها مقایسه کرد.

وی گفت:چرا وقتی می‌توانیم حیات ابدی داشته باشیم و نمیریم، نیستی و مرگ را انتخاب کنیم؟! چرا وقتی می‌توانیم فرشته شویم دست‌به‌کاری بزنیم که این اتفاق برای ما نیفتد؟! راه رسیدن به حیات ابدی و فرشته شدن برای همه باز است.

سیما سادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی وزیر بهداشت نیز در ابتدای این دیدار گزارشی از فعالیت‌های فرهنگی، قرآنی، پژوهشی و رفاهی این معاونت در دانشگاه‌های علوم پزشکی در راستای ارتقای معنویت، پویایی و نشاط هر چه بیشتر دانشگاه‌ها ارائه نمود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =