اردوغان بر یکپارچگی و ثبات در عراق  تاکید کرد

تهران - ایرنا - «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه روز چهارشنبه در تماس تلفنی با «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر عراق ضمن تاکید بر یکپارچگی و حفظ ثبات در این کشور از تلاش های بغداد برای تامین خواسته های معترضان حمایت کرد.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، اردوغان در تماس تلفنی با عبدالمهدی ضمن بررسی حوادث اخیر در عراق خواستار گسترش روابط دوجانبه میان آنکارا و بغداد در تمامی سطوح شد.

نخست وزیر عراق نیز در این تماس اوضاع جاری در این کشور به ویژه نحوه تعامل نظام با مخالفان و ایجاد مرزبندی میان تظاهرکنندگان مسالمت جو و آشوب طلبان را برای رئیس جمهوری ترکیه تشریح کرد و بر تمایل مشترک دو کشور برای توسعه همکاری های دوجانبه تاکید کرد.

اردوغان نیز با تمجید از نحوه برخورد توام با حکمت دولت عراق با حوادث اخیر در این کشور خواستار حاکمیت قانون و نظم عمومی در این کشور شد.

همکاری در پرونده های مختلف از جمله مبارزه با تروریسم از دیگر موضوع های مورد بحث میان رئیس جمهوری ترکیه و نخست وزیر عراق بود.

اعتراض شهروندان عراقی روز اول اکتبر (۹ مهرماه) ابتدا با درخواست مبارزه با فساد و انجام اصلاحات اقتصادی و گسترش خدمات عمومی آغاز شد اما رفته رفته مطالبات سیاسی به آن اضافه شد و به اصلاح قانون انتخابات و قانون اساسی از سوی بخش هایی از معترضان کشیده شد و شعار براندازی از سوی بخش های دیگری به گوش رسید.  

دولت تاکنون با وجود پذیرش اغلب پیشنهادها برای اصلاحات ساختاری و قانونی، ارائه بسته‌های اقتصادی، صدور دستورالعمل‌های مختلف نتوانسته است، آرامش را به کشور بازگرداند.

اغلب کارشناسان و تحلیلگران عراقی اعتقاد دارند که جریان هایی با نفوذ به صفوف تظاهرکنندگان که عمدتا مشکلات معیشتی را مطالبه می کنند، اوضاع اجتماعی عراق را به خشونت کشانده اند و تلاش دارند این خشونت ها استمرار یابد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =