مقام ارشد چین: آمریکا دست خود را از امور هنگ کنگ قطع کند

پکن-ایرنا- عضو ارشد شورای دولتی چین ضمن انتقاد از رییس جمهوری آمریکا که دو قانون مصوب کنگره این کشور را در حمایت از معترضان هنگ‌کنگ امضا کرده است گفت آمریکا دست خود را از امور هنگ کنگ قطع کند.

یانگ جیه چی روز شنبه در مصاحبه با خبرگزاری شینهوا خاطر نشان کرد آمریکا باید دست از مداخله در امور داخلی هنگ کنگ که جزو مسایل حق حاکمیتی چین است، بردارد.

وی گفت که وقتی لایحه مذکور در کنگره آمریکا تصویب شد ما رسما به این قضیه اعتراض کردیم و نباید اجازه داد این لایحه امضا شده و به قانون تبدیل شود.

این مقام چینی گفت که هیچ قدرت خارجی حق ندارد در امور هنگ کنگ که جزو مسایل داخلی چین محسوب می شود، مداخله کند و تلاش آمریکا برای محدود کردن زمینه های رشد چین با دستاویز قراردادن هنگ کنگ محکوم به شکست است.

کاخ سفید روز پنجشنبه اعلام کرد که دونالد ترامپ رییس جمهوری این کشور دو قانون مصوب کنگره در حمایت از معترضان هنگ‌کنگ را امضا کرده است.

ترامپ در بیانیه‌ای گفت که این دو قانون را برای "احترام به رییس جمهوری شی [جین‌پینگ]، چین و مردم هنگ‌کنگ" امضا کرده است؛ وی ابراز امیدواری کرد که رهبران و نمایندگان چین و هنگ‌کنگ بتوانند اختلاف خود را به صورت دوستانه حل کرده و به صلح و موفقیت پایدار برسند.

کنگره آمریکا این لایحه‌ها را پس از تصویب آن‌ها با رای اکثریت در هر دو شاخه قانونگذاری، هفته گذشته برای امضای ترامپ به کاخ سفید فرستاد.

قانون اول وزارت خارجه آمریکا را ملزم می‌دارد که هر سال یک بار اعلام کند که آیا هنگ‌کنگ برای داشتن رابطه تجاری با واشنگتن به اندازه کافی از خودمختاری برخوردار است یا خیر. براساس این قانون، تعرفه‌های تجاری که علیه چین اعمال شده، شامل حال هنگ‌کنگ نمی‌شود.

این قانون همچنین زمینه را برای تحریم کسانی که به زعم واشنگتن حقوق بشر را در هنگ‌کنگ نقض می‌کنند، آماده کرده است.

قانون دوم فروش تجهیزات نظامی همچون گاز اشک‌آور و گلوله پلاستیکی به پلیس هنگ‌کنگ را ممنوع می‌کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =