۶ آذر ۱۳۹۸،‏ ۱۷:۳۵
کد خبرنگار: 2331
کد خبر: 83571783
۰ نفر

برچسب‌ها

دونالد توسک: ترامپ مصمم به تضعیف اروپا است

تهران – ایرنا - «دونالد توسک» رئیس شورای اروپا گفت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا یکی از بزرگترین چالش‌ها برای اتحادیه اروپا به شمار می‌رود زیرا او آرزوی فروپاشی این اتحادیه را دارد و مصمم به تضعیف آن است.

به گزارش روز چهارشنبه خبرگزاری رویترز، ‌ ترامپ از تصمیم انگلیس برای ترک اتحادیه اروپا استقبال کرده، اروپا را «دشمنی» تجاری خوانده و ارزش ائتلاف دفاعی ترانس آتلانتیک ناتو را زیر سوال برده است.  

توسک گفت: برای اولین بار در تاریخ، رئیس جمهوری در آمریکا در راس کار است که آشکارا با اروپایی متحد مخالفت می کند.

وی افزود: ترامپ از برگزیت حمایت و برای فروپاشی اتحادیه اروپا دعا می کند.

توسک با اشاره به اینکه ترامپ مصمم به تضعیف اتحادیه اروپاست، گفت که شاید این مساله، ‌ دشوارترین چالش برای این سازمان باشد.

قرار است دوره پنج ساله ریاست توسک بر شورای اروپا امسال  به پایان رسد. وی در این سمت، هماهنگی های لازم برای برگزاری نشست های معمول سران اروپا و ریاست این جلسات را برعهده داشته است. ‌

«شارل میشل» نخست وزیر سابق بلژیک جانشین توسک در شورای اروپا می شود. همچنین ریاست جدید کمیسیون اروپا که بازوی اجرایی اتحادیه اروپاست، ‌ برعهده «اوزلا فُن در لاین» مقام محافظه کار آلمانی خواهد بود.

هرچند روابط بین اتحادیه اروپا و ایالات متحده از زمان روی کار آمدن ترامپ با تنش هایی همراه بوده، «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا به هنگام سفر به بروکسل در ماه سپتامبر (شهریور - مهر) درصدد برآمد روابط دوستانه تری را میان دو طرف برقرار کند.9109

رئیس جمهوری آمریکا چندی پیش با انتقاد شدید از اتحادیه اروپا گفته بود که اروپایی ها در تجارت، ما را فریب می دهند و ما از آنها با استفاده از قدرت نظامی خود محافظت می کنیم.

آمریکا بدنبال تصمیم ترامپ برای اعمال مالیات بر واردات فولاد و آلومینیوم از کشورهای اتحادیه اروپا، وارد یک جنگ تعرفه ای با متحدان اروپایی خود شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =