میشل عون: جنگ های  داخلی لبنان برای همیشه پایان یافته است

بیروت- ایرنا- پس از درگیری‌های شدید شامگاه سه شنبه بین طرفداران احزاب مختلف در بیروت و شمال لبنان ، "میشل عون" رئیس‌جمهوری لبنان اظهار داشت: اجازه نخواهیم داد جنگ داخلی تکرار شود؛ این مسائل برای همیشه پایان یافته و غیر قابل بازگشت است.

به گزارش خبرگزاری رسمی لبنان، میشل عون امروز چهارشنبه ارتش لبنان را به اتخاذ تدابیر فوری به منظور تامین امنیت فراخواند و با اشاره به درگیری های دیشب تاکید کرد: اجازه نخواهیم داد  جنگ "السنتین" تکرار شود و این مسائل برای همیشه پایان یافته و غیرقابل بازگشت است.

منظور از جنگ السنتین جنگ های داخلی 15 ساله (1975-1990) در لبنان است.

اظهارات رئیس جمهوری لبنان در حالی است که  شب گذشته در طرابلس واقع در شمال لبنان تعدادی از معترضان به دفتر جریان "آزاد ملی" به رهبری "جبران باسیل" وزیر خارجه دولت پیشبرد امور حمله کردند؛ اقدامی که مجروح شدن دهها نفر را به دنبال داشت و معترضان پرچم این جریان را از ساختمان دفتر پایین کشیدند.

همچنین شامگاه دوشنبه اختلاف بین طرفداران احزاب مختلف در بیروت و طرابلس موجب بروز برخوردها و ناآرامی هایی در پایتخت و شمال لبنان شد؛ این روند شب گذشته نیز همچنان ادامه یافت.

این درگیری ها بیشتر بین طرفداران حزب "نیروهای لبنانی" به ریاست "سمیر جعجع" و حزب "الکتائب" وابسته به "امین جمیل" با طرفداران حزب الله و جنبش امل رخ داد.

علاوه بر این، شامگاه سه شنبه مسیرهای منتهی به کاخ ریاست جمهوری "بعبدا"  شاهد برخوردهایی بین حامیان حزب نوپا "السبعه" و حامیان جریان آزاد ملی وابسته به میشل عون بود؛ السبعه خود را حزبی مستقل اعلام کرده  است.

این ناآرامی ها موجب شد، راههای اطراف کاخ بعبدا مسدود شود، در نتیجه نیروهای ارتش لبنان با حضور در محل درگیری ها سعی کردند با شلیک هوایی و استفاده از باتوم تظاهرکنندگان را پراکنده کرده و راهها را بازگشایی کنند.

تظاهرات لبنانی ها  شامگاه ۲۵ مهر (۱۷ اکتبر) در اعتراض به مشکلات معیشتی و اقتصادی و اعمال مالیات بر تماس های واتساپ آغاز شد و همچنان در فواصل زمانی مختلف ادامه یافته است ، اما شامگاه دوشنبه و دیشب با برخی درگیری ها در پایتخت و طرابلس همراه شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =