لاوروف: واشنگتن در روند گسترش روابط آسیای میانه و مسکو اخلال می‌کند

تهران – ایرنا – سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه که به قرقیزستان سفر کرده است، در سخنانی در بیشکک آمریکا را متهم کرد که کشورهای آسیای میانه را برای پرهیز از گسترش روابط با مسکو تحت فشار قرار می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری تاس از بیشکک، لاوروف روز چهارشنبه در سخنانی خطاب به دانشجویان دانشکده دیپلماتیک وزارت امور خارجه قرقیزستان، افزود: ایالات متحده از مدت ها پیش در باره روابط با کشورهای آسیای میانه فعالیت داشته است و ما از تلاش آشکار واشنگتن برای ترغیب کشورهای آسیای میانه به رغم اینکه بیشتر آنها هم پیمانان نظامی و سیاسی ما به شمار می روند، آگاهی داریم.

وی با ابراز تاسف از رویکرد واشنگتن در قبال روابط میان آسیای میانه و مسکو، گفت که آسیای میانه مانند مناطق دیگر جهان، نباید صحنه رقابت قدرت های جهانی شود.

به گزارش ایرنا؛ «سرگئی لاوروف» و «سرگئی شایگو» وزیران امور خارجه و دفاع روسیه و «نیکلای پاتروشف» دبیر شورای امنیت این کشور در اجلاس مشترک شورای وزیران خارجه و دفاع و کمیته دبیران شورای امنیت کشورهای عضو پیمان امنیت جمعی در بیشکک پایتخت قرقیزستان حضور یافته اند.

در این اجلاس، اسنادی که قرار است سران کشورهای عضو پیمان امنیت جمعی روز پنجشنبه تایید کنند، بررسی خواهد شد و نیز تدابیری برای تقویت توانمندی نظامی این سازمان بررسی می شود.

شرکت کنندگان در اجلاس بیشکک، مسائل مربوط به تامین امنیت و ثبات محدوده مسئولیت پیمان امنیت جمعی و مناطق پیرامون آن شامل مناطق مرزی با افغانستان، همکاری سازمان امنیت جمعی با سازمان ملل متحد و فعالیت‌های گروه‌های تروریستی به ویژه داعش در منطقه آسیای مرکزی را بررسی می کنند.

قرار است چنگیز آیداربکوف وزیر امور خارجه قرقیزستان در این اجلاس، جمع بندی نتایج کار سازمان امنیت جمعی در دوره ریاست کشورش را ارائه کند.

مقر پیمان امنیت جمعی در مسکو قرار دارد و کشورهای روسیه، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ارمنستان عضو آن هستند.

                      

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =