چین در زمینه قدرت دیپلماتیک از آمریکا پیشی گرفت

پکن-ایرنا-نتایج تازه ترین بررسی ها نشان می دهد که شمار دیپلمات های چین در سراسر دنیا از آمریکا بیشتر شده و این کشور در زمینه قدرت دیپلماتیک از واشنگتن پیشی گرفته است.

تارنمای ادیشن در گزارش خود از هنگ کنگ آورده است : مرکز لاوی استرالیا این تحقیقات را صورت داده و به این نتیجه رسیده است که جاه طلبی های دیپلماتیک چین به مراتب بیشتر از آمریکاست.

این موسسه خاطر نشان می کند که مناصب دیپلماتیک چین در سراسر دنیا الان بیشتر از آمریکاست و این نشان می دهد چین در حال ارایه تصویری بسیار قوی از خود در روابط بین الملل است.

چین الان ۲۷۶ مقام و منصب دیپلماتیک ( سفارتخانه و کنسولگری ) در جهان دارد که سه منصب بیشتر از آمریکاست . این براورد نتیجه بررسی های صورت گرفته از سفارتخانه ها و کنسولگری های این دو کشور است.

البته تحقیقات نشان می دهد که شمار سفارتخانه های دو کشور با یکدیگر برابر است اما تعداد کنسولگری های چین در دنیا بیش از آمریکاست.

این بدان دلیل است که سفارتخانه ها اصولا مواضع و برنامه ها و راهکارهای سیاسی را دنبال می کنند و مسوولیت کنسولگری ها عمدتا اقتصادی است.

موسسه تحقیقاتی استرالیایی افزوده است که این بررسی ها ثابت می کند که چین در کنار برنامه های دیپلماتیک جاه طلبی های اقتصادی گسترده ای در دنیا دارد.

در این تحقیق آمریکا دارای ۲۷۳ ، ژاپن ۲۴۷ ، روسیه ۲۴۲ و فرانسه ۲۶۷ سفارتخانه و کنسولگری در سراسر دنیا هستند.

با این وصف بررسی ها حاکی است که آمریکا میزبان ۳۴۲ سفارتخانه و کنسولگری از کشورهای دیگر است در صورتی که چین فقط ۲۵۶ مکان دیپلماتیک کشورهای دیگر را میزبانی می کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =