مرحله اول مطالبات زعفران کاران پرداخت شد

تهران - ایرنا - مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران گفت: در مرحله اول، حدود ۱۲۰ میلیارد ریال از مطالبات کشاورزان بابت خرید زعفران به نرخ‌های مصوب وزارت جهاد کشاورزی پرداخت شده است.

به گزارش چهارشنبه سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، «حسین شیرزاد» افزود: در راستای ابلاغیه وزارت جهاد کشاورزی مبنی بر خرید حمایتی زعفران از کشاورزان استان‌های خراسان رضوی و جنوبی که با هدف جلوگیری از افت قیمت و ضرر و زیان تولیدکنندگان زعفران انجام شده تکنون بالغ بر ۳۰ تن زعفران از کشاورزان، توسط شبکه تعاونی‌های روستایی خریداری شده است.

 شیرزاد با اشاره به اینکه کشور ایران حائز رتبه اول و دارای مزیت مطلق در تولید زعفران جهان به حساب می‌آید، تاکید کرد: به طور طبیعی و بر اساس شاخص‌های تنظیم بازاری، کشور ایران می‌بایست مرجع اصلی تعیین قیمت این محصول در بازارهای دنیا باشد.

وی  اضافه کرد: در اوایل ماه گذشته علی‌رغم ثبات نسبی در بازارهای جهانی، شاهد رقابت غیرحرفه‌ای و کاهش تصنعی نرخ خرید زعفران توسط برخی دلالان داخلی و تجار فعال در صادرات این محصول و در نهایت روند شدید نزولی قیمت زعفران در کشور بوده‌ایم.
 این مقام مسئول در ارتباط با اهمیت ورود هدفمند سازمان مرکزی تعاون روستایی و وزارت جهادکشاورزی به منظور تعدیل بازار زعفران تصریح کرد: تدابیر اتخاذ شده از سوی وزارت متبوع و سازمان مرکزی تعاون روستایی علاوه بر جلوگیری از سودجویی دلالان و تجار بین‌المللی و ضرر و زیان تولیدکنندگان زعفران، از افت فاحش نرخ جهانی این محصول نیز جلوگیری می کند.

وی اظهار امیدواری کرد که با تداوم اقدامات برنامه‌ریزی شده، ضمن تثبیت مبنای قیمتی مناسب برای معاملات آتی زعفران در بازارهای بین‌المللی، زمینه افزایش ارزآوری صادرات این محصول استراتژیک کشور فراهم شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =