صف‌بندی جدید اروپایی‌ها مقابل روسیه پیش از نشست نورماندی

مسکو – ایرنا – وزیران خارجه چهار کشور اروپایی شامل سوئد، استونی، لیتوانی و اوکراین چند روز پیش از برگزاری نشست نورماندی برای حل و فصل اختلافات میان روسیه و اوکراین، در بیانیه ای از روسیه خواسته‌اند به حق حاکمیت اوکراین و دسترسی آزاد این کشور به بنادر خود در دریای آزوف احترام بگذارد.

به گزارش خبرنگار ایرنا از مسکو، این بیانیه امروز چهارشنبه در سایت اینترنتی وزارت امور خارجه اوکراین منتشر شد و در آن «وادیم پریستایکو»، «اورماس رینسال»، «لیناس لینکیاویچوس» و «آن لیندا» وزیران خارجه اوکراین، استونی، لیتوانی و سوئد بر حمایت کشورهای خود از حق حاکمیت، تمامیت ارضی و یکپارچگی سرزمینی و استقلال اوکراین تاکید کرده‌اند.
در بیانیه گفته شده است: از روسیه می‌خواهیم به قوانین بین‌المللی و اصول بنیادین احترام گذاشته و از اقداماتی که مغایر با این اصول است، پرهیز کند.

«ما نقض حق حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین را با اقدامات خصمانه محکوم می‌کنیم و تلاش‌های اوکراین برای حل‌وفصل مناقشه در شرق این کشور از راه‌های صلح آمیز را که بر اثر اقدامات خصمانه روسیه بوجود آمده مثبت ارزیابی می‌کنیم و بر دستیابی به راه‌حل پایدار سیاسی مناقشه براساس احترام کامل به توافق‌های مینسک تاکید داریم و از روسیه می‌خواهیم در این رابطه مسئولیت خود را به صورت کامل بپذیرد.
وزیران چهار کشور اروپایی همچنین از اجرای اصلاحات در اوکراین و همکاری با این کشور در چارچوب طرح مشارکت شرقی که اتحادیه اروپا با چند جمهوری سابق شوروی ازجمله اوکراین اجرا می‌کند، حمایت کردند.
در پایان بیانیه گفته شده است: در رابطه با بازپس دادن کشتی‌های نظامی اوکراین که به صورت غیرقانونی توسط روسیه توقیف شده بود از این کشور می‌خواهیم به تعهدات بین‌المللی خود عمل کرده و شرایط دسترسی به بنادر اوکراین در دریای آزوف و آزادی کشتیرانی را فراهم کند.
روسیه زمستان پارسال سه کشتی نظامی اوکراین را در تنگه کرچ به جرم ورود غیرقانونی به آبهای سرزمینی خود توقیف کرد و یک ماه پیش ۲۴ خدمه این کشتی‌ها و حدود ۱۰ روز پیش نیز کشتی‌ها را به اوکراین بازگرداند اما مقامات کی‌یف اعلام کردند که چیزی از این کشتی‌ها باقی نمانده است.
بر اساس توافقنامه‌ای که بین روسیه و اوکراین در سال ۲۰۰۴ میلادی امضا شده بود، دریای آزوف پهنه آبی داخلی خوانده شده که بین این دو کشور قرار گرفته و کشتی‌های نظامی خارجی نمی‌توانند بدون موافقت مسکو و کی‌یف در آن رفت و آمد کنند.
 «الکسی پوشکوف» رئیس کمیسیون سیاستگذاری اطلاعاتی شورای فدراسیون روسیه (مجلس سنا ) در واکنش به بیانیه چهار کشور اروپایی نوشت: در این بیانیه از لتونی، لهستان، انگلیس و ۲۱ کشور دیگر عضو اتحادیه اروپا خبری نیست، «این حمله گروه پیشرو است».


وی افزود: بقیه کشورها در انتظار اجلاس گروه چهار نورماندی هستند که چند روز دیگر برگزار خواهد شد.

گروه نورماندی از کشورهای روسیه، اوکراین، فرانسه و آلمان تشکیل شده و سران این کشورها تاکنون چند بار برای بررسی مسائل اوکراین دیدار کرده‌اند.
سناتور ولادیمیر جاباروف معاون کمیسیون امور بین‌المللی شورای فدراسیون هم این بیانیه را ‌بی‌اساس خوانده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =