به‌روزرسانی و تقویت کتابخانه‌های کانون نیازمند اقدامی جهادی است

تهران-ایرنا- مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان گفت: مراکز فرهنگی، هنری و کتاب‌خانه‌ها، اصل و اساس و چشم و چراغ فعالیت‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان هستند و تقویت آن‌ها به یک اقدام جهادی نیازمند است.

براساس اعلام اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، فاضل نظری روز چهارشنبه در نشست فصلی مدیران کانون سراسر کشور، افزود: اگر کتاب‌خانه‌ها پرفروغ باشد بی‌تردید همه کانون روشن خواهد شد و باید این نگاه را به‌ویژه در بخش‌های ستادی تقویت کنیم که اصل و اساس و اولویت فعالیت‌های کانون مراکز فرهنگی، هنری است.

وی، گفت: مراکز فرهنگی هنری کانون نیازمند احیا و ایجاد هوای تازه است در این زمینه باید کتاب‌های جدید را به این مراکز تزریق کنیم که این کار هم با افزایش تولید کتاب‌های جدید چاپی و صوتی و تجدید چاپ کتاب‌های قدیمی و خرید کتاب از ناشران دیگر صورت می‌گیرد و کتاب‌خانه‌های کانون می‌توانند بهترین مشتریان آثار تولیدی ما باشند. باید به سرعت، این آثار در اختیار کودکان و نوجوانان در سراسر کشور قرار بگیرد.

نظری همچنین ایجاد زیر ساخت‌های الکترونیکی و رایانه‌ای را در کانون ضروری و از اولویت‌های اساسی این تغییر در کانون عنوان کرد و یادآور شد: دیگر نمی‌شود جایی مثل کانون را با شیوه‌های ۴۰ سال پیش اداره کرد.

به گفته وی باید به تغییر شیوه مدیریت در این مجموعه اهمیت بدهیم و بخش مهمی از اقدامات را به زیرساخت‌های رایانه‌ای اختصاص دهیم، روزآمدی دانش و مهارت‌ها در این حوزه، نیازمند آموزش است و برای این تغییر باید آماده شویم.

وی ابراز امیدواری کرد با ایجاد کانون مجازی در کنار مراکز کانون به اطلاعات واقعی‌تری درباره‌ی فعالیت‌ها و مخاطبان کانون دست پیدا کنیم در عین حال این کار مساله داده‌سازی را در همه حوزه‌ها محدود می‌کند.

او در همین حال طرح ایجاد زیرساخت‌های تولید انیمیشن در مراکز کانون را از جدیدترین برنامه‌هایی عنوان کرد که به‌زودی با محوریت معاونت فرهنگی و همکاری معاونت تولید کانون با هدف جذاب‌تر کردن مراکز کانون برای نوجوانان اجرا می‌شود.

 نظری در ادامه، بر کیفی‌سازی فعالیت‌های کانون و اجرای برنامه‌های عمیق و اثرگذار و پرهیز از کارهای سطحی و گذرا برای کودکان و نوجوانان تاکید کرد و گفت: نگاه کمیت‌گرا برازنده شرایط امروز کانون نیست.

مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجانان افزود: راهبردهای ما برای اداره کانون کاملا مشخص است اگرچه ممکن است در مسیر حرکت، روش‌ها تغییر کند.  

درادامه این نشست، گزارشی درباره‌ی فعالیت‌های کانون در استان‌های مختلف از ابتدای سال ۱۳۹۸ و مقایسه آن با سال گذشته از سوی اداره کل آفرینش‌های فرهنگی کانون ارایه و در پایان با اهدای لوح تقدیر، از مدیران کل کانون استان‌های خراسان رضوی، خوزستان و گلستان قدردانی شد.

کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، بیش از ۱۰۰۰ مرکز فرهنگی ثابت، سیار شهری، سیار روستائی و پستی در سراسر ایران دارد که تقریبا همه آن‌ها کتابخانه دارند، این مراکز با ارایه فعالیت‌های فرهنگی، هنری با مخاطبان کودک و نوجوان خود ارتباطی چهره به چهره و نزدیک برقرار می‌کند. انتشار ۱۴۰ عنوان کتاب با شمارگانی بیش از ۳ میلیون در سال، تولید هزاران دقیقه فیلم‌های کوتاه، بلند، زنده، مستند و پویانمایی، تولید ده‌ها عنوان نوار موسیقی، نمایش عروسکی، سرگرمی‌های سازنده، اسباب‌بازی و نرم‌افزارهای آموزشی رایانه‌ای از آن جمله به‌شمار می‌روند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =