صرفه‌جویی ۱۰ میلیارد ریالی در پالایشگاه گاز سرخس

مشهد- ایرنا- مهندس ارشد تعمیرات برق شرکت پالایش گاز شهید هاشمی نژاد سرخس گفت: با استقرار سیستم اتوماسیون بومی شبکه برق در این شرکت ۱۰ میلیارد ریال نسبت به نمونه خارجی آن صرفه‌جویی شده است.

مهدی عبداللهیان روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این اتوماسیون بومی با هدف مدیریت بهینه تولید و مصرف در شبکه برق، امکان اندازه‌گیری مصارف الکتریکی از راه دور، مانیتورینگ وضعیت شبکه، کنترل و مدیریت تولید، توزیع و مصرف انرژی الکتریکی نیروگاه با زیرساخت‌های مربوط به یک شبکه هوشمند ایجاد شده است.

وی ادامه داد: این سیستم با ایجاد بستر طراحی شده قابلیت قرائت و پایش کنتورها، اطلاعات عملکرد رله‌های حفاظتی مربوط به کلیدهای برق فشار قوی نیروگاه، وضعیت کلیدهای قدرت، پردازش و تحلیل اطلاعات مصارف الکتریکی شبکه برق پالایشگاه را داشته و گزارش‌های لازم را به صورت آنلاین ارائه می‌کند.

وی گفت: این اتوماسیون دارای سیستم یکپارچه سخت افزار و نرم افزار بومی شده منطبق با استاندارد و تاییدیه جهانی است.

عبداللهیان با بیان اینکه اتوماسیون شبکه‌های برق یکی از روش‌های اصلی در کاهش میزان وقفه در تولید و توزیع شبکه برق است افزود: شبکه‌های هوشمند یک فرصت بی‌نظیر برای ورود به سطح جدیدی از قابلیت اطمینان، دسترسی و بازدهی بالاتر سیستم و افزایش نظارت بر شبکه برق را فراهم نموده و به اقتصاد سازمان نیز کمک می‌کند.

وی ادامه داد: با رویکرد توجه به الزامات پدافند غیرعامل، از تجهیزات و بستر ایجاد شده برای ارتباط آنلاین وضعیت شبکه برق با ستاد مدیریت بحران پالایشگاه استفاده شده که قابلیت مواجهه بهتر در شرایط اضطراری را فراهم ساخته است.

وی گفت: همچنین بستر لازم برای ارتباط با سیستم مانیتورینگ دیسپچینگ شبکه گاز پالایشگاه نیز فراهم شده است.

پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد در ۱۶۵ کیلومتری شمال شرق مشهد و ۳۵ کیلومتری شهر مرزی سرخس واقع است. این پالایشگاه بهمن ماه سال ۱۳۶۲ افتتاح شد.

روزانه ۶۰ میلیون مترمکعب گاز در این پالایشگاه تولید و به شبکه گازرسانی استان‌های خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، گلستان، مازندران و بخشی از استان سمنان تزریق می‌شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =