کسب تاب‌آوری رویکرد جدید مانور زلزله در مدارس است

تهران- ایرنا- معاون آمادگی و مقابله سازمان مدیریت بحران کشور گفت: رویکرد جدید این مانور آشنا کردن مردم محل با محیط مدرسه و تحقق نگاه جامعه تاب آور در مدارس است.

محمد مرند لطیفی روز چهارشنبه در بیست و یکمین مانور سراسری زلزله و ایمنی در که در مجتمع آموزشی ایوب آزاد در منطقه ۵ تهران برگزار شد، اظهار داشت: در این چند سال مانورهای زیادی را بازدید کردم، اما مانوری به منظمی امروز کمتر دیده بودم که از این بابت از تمام دانش‌آموزان و مسئولین مدرسه تشکر می‌کنم.

وی با بیان اینکه مواردی که شاکله مدیریتی را در کشور تشکیل می‌دهد، از مجموعه دانش‌آموزی شروع می‌شود، افزود: نقدی که به ما مدیران وارد است این است که چرا نمی‌توانند خطرات پیش آمده را مدیریت کرده و کارهای پیشگیرانه را به موقع انجام دهند.

لطیفی ادامه داد: یکی از موارد مشاهده شد در این مانور، ایمن بودن ساختمان این مدرسه است به همین خاطر اگر اتفاقی در تهران رخ دهد دانش آموزان این مدرسه آسیب نمی‌بینند  که این امر یک امتیاز است.  

معاون آمادگی و مقابله سازمان مدیریت بحران کشور با طرح این سوال که آیا نباید تمام مدارس و یا خانه‌های ما ایمن باشند، تصریح کرد: شما آینده سازان این کشور هستید و نباید کوچکترین آسیبی به شما وارد شود. شما در آینده مهندسانی خواهید شد که باید خیالتان بابت ساختمان‌هایی که خود ساخته اید راحت باشد.

وی ادامه داد : در کشور ژاپن ساختمان‌ها طوری ساخته می‌شود که در برابر زلزله کاملا ایمن بوده و آسیبی به آنها وارد نمی‌شود. آیا در کشور ما نیز مهندسان این تضمین را می‌دهند؟

لطیفی به رویکرد جدید این مانور اشاره کرد و گفت: رویکرد جدید این مانور آشنا کردن مردم محل با محیط مدرسه و تحقق نگاه جامعه تاب آور در مدارس است که قطعا با کمک مردم در سال‌های آتی با آمدن زلزله ساختمان‌های مقاومی خواهیم داشت.

معاون آمادگی و مقابله سازمان مدیریت بحران کشور گفت: در زلزله بم حدود ۲۵ تا ۳۰ هزار کشته داشتیم که در همان زمان زلزله ژاپن تنها یک زخمی بر جای گذاشته بود. مقاوم سازی و ایمن سازی فرق بین ما و کشور ژاپن است. شما آینده‌سازان و مهندسان فردا هستید که کشور ما را در برابر زلزله ایمن خواهید ساخت.

در ادامه این مانور عبدالرسول کریمی معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش گفت: اعتقاد ما بر این است که در ابتدا باید اهداف این مانور را جا بیندازیم. یکی از این اهداف ترویج فرهنگ ایمنی است. همه نیاز داریم ایمنی را از ابعاد مختلف بشناسیم تا نسبت به محیط آگاهی لازم را کسب کنیم. انسان آگاه در مقابل پدیده های اجتماعی بهتر برخورد می کند.

کریمی افزود: انسانی موفق است که رشد متعادل و متوازن را درهمه ابعاد کسب کند که یکی از این موارد کسب دانش نسبت به محیط اطراف ( افراد - مکان - ساختمان و ابنیه) است؛ لذا دانش آموزان باید توان مندی لازم را در این زمینه کسب  کنند.

وی با بیان این که باید همه در جهت آموزش‌های سازمانی کوشا باشیم، ادامه داد: مهم است که درس زندگی را بیاموزیم و این دستور زندگی را سر لوحه کار قرار داده تا نسبت به محیط آگاهی لازم را کسب کنیم.

کریمی اهداف این مانور را مدرسه ایمن و کسب تاب آوری لازم در جامعه عنوان کرد و گفت: هر حادثه و یا واقعه عوارضی را در کنار و گرداگرد ما پدید می‌آورد که استرس و اضطراب بعد واقعه از این موارد است. لذا انسانی که توانمندی لازم را در این خصوص کسب کند تاب‌آوری را نیز به دست آورده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =