نوسازی نیروگاه‌های فرسوده و مسئله‌ای به نام تامین منابع مالی

تهران-ایرنا-آمارهای منتشره از سوی شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی نشان می دهد، کمتر از یک درصد نیروگاه‌های حرارتی کشور بالای ۵۰ سال و چهاردرصدهم بالای ۴۰سال سن دارند و این درحالی است که متوسط عمر مفید این نوع نیروگاه ها ۳۰ سال ارزیابی می شود، نوسازی و افزایش بازدهی هم در گرو تامین منابع است.

بررسی قدمت نیروگاه‌های حرارتی کشور نشان می دهد۶۲۲ مگاوات از این نیروگاه‌ها عمری بالای ۵۰ سال و سه هزار و ۴۶۶ مگاوات معادل چهاردرصد این نوع نیروگاه‌ها هم از عمری بالای ۴۰ سال برخوردارند، هرچه سن یک نیروگاه حرارتی افزایش یابد به قولی فرسوده تر شود، بازدهی تولید برق آن کاهش خواهد یافت و کاهش این راندمان امکان تامین برق پایدار و مطمئن را کمتر فراهم خواهد ساخت.

اکنون ۳۱ درصد نیروگاه‌های حرارتی معادل ۲۰ هزار و ۹۶ مگاوات عمری بین ۲۰ تا ۴۰ سال دارند و ۶۵ درصد معادل ۴۲ هزار و ۷۲۹ مگاوات با عمری کمتر از ۲۰ سال مشغول تولید برق مورد نیاز کشور هستند.

متوسط راندمان تولید برق حرارتی در ایران پارسال برابر با ۳۸.۱ درصد بود و کشورمان در بین ۱۰ کشور برترجهان در ظرفیت نیروگاه‌های حرارتی مقام نهم را به خود اختصاص داده است. مجموع ظرفیت نیروگاه‌های جهان ۶ هزار و ۶۲۸ گیگاوات است که نیروگاه‌های حرارتی با ظرفیتی به میزان چهار هزار و ۱۷ گیگاوات، سهمی معادل با ۶۱درصد را به خود اختصاص می دهند.

نیروگاه‌های حرارتی با ظرفیت ۶۶ هزار و ۲۹۱ مگاوات(معادل۸۰.۵درصد) جایگاه نخست در نیروگاه‌های کشور را دارندو این درحالی است که ظرفیت سایر نیروگاه‌ها شامل مولدهای برقابی۱۴.۶ درصد، تجدیدپذیریک درصد، اتمی ۱.۳ درصد، دیزلی پنج دهم درصد، واحدهای تولید پراکنده ۲.۱ درصد است.

 «محسن طرزطلب» مدیرعامل شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی چندی پیش با اشاره به اینکه بازدهی نیروگاه‌های حرارتی پارسال به ۳۸.۱ درصد رسید، گفت: برنامه‌ریزی شده تا بازدهی این نیروگاه‌ها تا پایان سال ۱۴۰۰ به ۴۰ درصد برسد، این در حالی است که متوسط بازدهی نیروگاه‌های

حرارتی دنیا ۳۷.۳ درصد است، اما تلاش برای افزایش بازدهی نیروگاه‌ها علاوه بر انجام اقدام‌هایی مانند تبدیل نیروگاه‌های گازی به سیکل ترکیبی، احداث نیروگاه‌های جدید با بازدهی بالا و حداقل بهره برداری از نیروگاه‌های کم بازده به گفته طرزطلب نیاز مند تامین منابع مالی و انجام سرمایه گذاری‌های لازم است.

اکنون پانزده هزارمگاوات نیروگاه گازی قابل تبدیل به سیکل ترکیبی با متوسط بازدهی ۳۲درصد فعالیت می کنند که با احداث هفت هزار و ۵۰۰ مگاوات بخش بخار و تبدیل به سیکل ترکیبی، بازدهی نهایی آنها به حدود۴۵درصد و متوسط بازدهی تولید برق حرارتی کشور به ۴۲درصد افزایش خواهد یافت و با توجه به نیاز نداشتن واحدهای بخار سیکل ترکیبی به مصرف سوخت اضافی، احداث این واحدها سالانه ۱۲ میلیارد متر مکعب صرفه جویی در مصرف سوخت گاز به همراه خواهد داشت، در ضمن احداث هر کیلوات بخش بخار نیروگاه سیکل ترکیبی حدود ۸۵۰ میلیون یورو نیاز دارد.

طرزطلب درباره نوسازی و احداث نیروگاه‌های جدید گفت: شرکت مادر تخصصی برق حرارتی باید سالانه سه میلیارد یورو سرمایه گذاری برای احداث و نوسازی نیروگاه‌ها انجام دهد؛ بنابراین باید از همه مسیرهای موجود حداکثر استفاده را کرد.

مدیر عامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی افزود: چنانچه در قانون امکانی وجود دارد، باید ابتدا از آن امکان استفاده شود و چنانچه امکان‌پذیر نبود، راهکارهای دیگری را امتحان کرد.

طرزطلب اضافه کرد: برای تامین چنین مبلغی باید تسهیلات گرفت، اینطور نیست که در صندوق موجود باشد. باید با مشقت تسهیلات گرفت و اوراق فروخت، به دلیل پروژه‌های قبلی تسهیلات اخذ شده و به موقع پرداخت نشده که باعث شده تسهیلات دو یا سه هزار میلیارد تومانی به ۴۰ هزار میلیارد تومان تبدیل شود.

وی درباره میزان سرمایه مورد نیاز برای نوسازی نیروگاه‌های فرسوده نیز گفت: نوسازی هر هزارمگاوات نیروگاه فرسوده به ۶۰۰ میلیون یورو سرمایه نیاز دارد.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha