سیاست دستگاه قضایی کمک به دولت برای رفع مشکلات اقتصادی است

رشت- ایرنا- دادستان کل کشور با بیان اینکه سیاست جدی دستگاه قضایی قرار گرفتن در کنار دولت وکمک برای رفع مشکلات اقتصادی است، گفت: قوه قضائیه در کنار دولت برای کمک به رونق اقتصادی استان اهتمام دارد.

حجت الاسلام محمد جعفر منتظری روز چهارشنبه در جلسه معارفه دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان گیلان افزود : باید دولت را در رفع مشکلات اقتصادی کمک کنیم و شواهد امر حاکی از آن است که تا کنون نقش موثری نیز در این زمینه داشته ایم.

وی اظهار کرد: دستگاههای قضایی باید به گونه ای برای واحدهای تولیدی و بنگاه های اقتصادی که دچار مشکل هستند بویژه مسائل قضایی و حقوقی برنامه ریزی کنند که موجب تعطیل شدن کارخانه و بیکار شدن کارگران نشود.

وی همچنین به توقف پروژه بایوجمی در تالاب انزلی اشاره و عنوان کرد: دستگاه قضایی به لحاظ مخاطره آمیز بودن این پروژه به این موضوع ورود یافت.

حجت الاسلام منتظری افزود : تا زمانی که این اطمینان از کارشناسان مربوطه و منابع علمی حاصل نشود که اجرای این پروژه دارای هیچ گونه خطری برای محیط زیست، آب، خاک، آبزیان و انسان ها ندارد، جلوی این طرح را می گیریم.

وی با تاکید بر ضرورت نظارت دقیق بر  این پروژه  توسط دادستان های رشت و انزلی تصریح کرد: سلامت جامعه و حفظ محیط زیست برای ما مهم است و فقط درصورت تایید علمی و بی خطر بودن پروژه  اجازه اجرای آن را می دهیم.

وی گفت: چگونه سازمانی که مسئول حفظ محیط زیست  است، بدون کارشناسی و مجوزهای لازم این طرح را اجرایی کرده است.

وی خطاب به دادستان ها تاکید کرد: هر امری که در چارچوب قانون و مقررات و بدون رانت باشد ،مجوز داده،  در غیر این صورت مانع اجرا شوید.

دادستان کل کشور همچنین با بیان اینکه براساس مستندات، تصرفاتی در تالاب انزلی انجام شد است، گفت: استانداری ،دادستان  رشت و انزلی و مقامات امنیتی وظیفه دارند از تالاب انزلی صیانت کنند.

وی تصریح کرد : همچنین نباید به متصرفانی که به اموال عمومی تجاوز کرده اند،خدمات رسانی شده و خدمات آب و برق و گاز داده شود.

حقوق زندانیان باید رعایت شود

حجت الاسلام منتظری همچنین نظارت بر زندان ها را از وظایف دادستان ها دانست و گفت :زندانی در دست ما امانت است و  قانون به ما اجازه داده که آزادی افراد برای مدتی از آنها سلب کنیم.

وی خاطر نشان کرد :حقوق زندانی توسط سازمان های زندان ها ، دستگاه قضایی و دادستان ها باید رعایت شود و این امر مهمی است.

وی با بیان اینکه موضوع اجتماعی کردن زندانیان در دستگاه قضایی مورد اهتمام است، گفت: باید بتوانیم افراد را به گونه ای در زندان بازسازی کنیم که زمان بازگشت ، جامعه پذیرای آنها باشد.

جلوگیری ازبازداشت های غیر ضروری

حجت الاسلام منتظری همچنین بر پرهیز از بازداشت های غیر ضروری تاکید و بیان کرد : دادستان ها، دادیارها و باز پرسها از بازداشت های غیرضروری اجتناب کنند و تا جایی که قانون الزام نکرده ، از قرار بازداشت استفاده نکنند.

وی تاکید کرد : در مواردی که فرد بازداشت می شود اگر ساعت غیراداری و شب هم  هست و فرد می تواند کفیل و وثیقه خود را معرفی کند، بپذیرند.

اختلافات بین افراد به صلح و سازش منجر شود

ححت الاسلام منتظری همچنین بر ترویج فرهنگ صلح و سازش تاکید و تصریح کرد: باید تلاش بر آن باشد که دعاوی در مرحله شورای حل اختلاف، کلانتری ها و دادسرا ها منجر به سازش شود.

وی همچنین با بیان اینکه دادستان ها ایجاد امنیت در تمامی ابعاد سیاسی، اقتصادی، اجتماعیو فرهنگی را از وظایف اولیه خود بدانند، گفت: هر قدر ضریب امنیتی جامعه بیشتر باشد، مردم آسایش بیشتری دارند.

دادستان کل کشور در بخش دیگری از سخنان خود با قدردانی از حضور حماسی مردم در دفاع از نظام جمهوری اسلامی گفت: مردم عزتمندانه در مقابله با شرارت عده ای جاهل و مزدور در اجرای برنامه های سازماندهی شده دشمن، حضوری پرشور و حماسی یافتند.

وی تصریح کرد : فرماندهی حرکت  ضد مردمی اخیر را آمریکا، کاخ سفید و برخی کشورهای اروپایی و تعدادی از کشورهای سر سپرده منطقه عهده دار بود از آن رو که" آتش بیار" معرکه بودند و اقدام به تشویق تعدادی از اراذل و اوباش که به جان و مال مردم حمله کردند، می پرداختند.

وی با بیان اینکه مردم صف خود را از این عده جدا کردند، افزود: حضور حماسی مردم نشان داد که چگونه با همه وجود از ارزش های ملی، مذهبی و سیاسی خود دفاع می کنند.

حجت الاسلام منتظری ادامه داد : مردم طی چهل سال گذشته از انقلاب نشان دادند که دست از انقلاب برنمی دارند.

وی گیلان را جزو استانهای آرام در ناآرامی های اخیر دانست و گفت : گیلان از استان هایی بود که در جریانات اخیر با تدبیر و برنامه ارزشمند امور را پیش برد و مردم آن هوشیارانه در مقابل این اقدامات مخرب عمل نمودند.

وی وجود امنیت را مهمترین مولفه در جامعه دانست و گفت: بدون وجود  امنیت پیشرفتی حاصل نخواهد شد و مردم در اضطراب و نگرانی خواهند بود.

حجت الاسلام منتظری تصریح کرد: اگر چه قوه قضائیه ، نیروهای اطلاعات و انتظامی متولی ایجاد امنیت در کشور هستند اما انتقال اطلاعات شهروندان به دستگاه های امنیتی می توانددر ارتقا این امنیت و آرامش بسیار مفید و موثر باشد.

وی گفت: دشمن اگر نتواند مستقیم ناامنی ایجاد کند، تلاش می کند بر روی مباحثی از این نوع موج سواری کرده و اهداف خود را دنبال  کند.

دادستان کل کشور در ادامه جایگاه قضایی دادستان ها را خطیر خواند وگفت: انتظار است دادستان با اولویت بندی متناسب با استان برنامه های خود را ارائه کنند.

حجت الاسلام منتظری  همچنین مردمداری و تکریم ارباب رجوع ، داشتن صبر و تحمل، نظارت مستمر بر زیر مجموعه، اهتمام در جهت صیانت از حقوق عامه را از مهمترین وظایف دادستان عنوان کرد.

در  این مراسم از خدمات علی مصطفوی نیا دادستان پیشین رشت قدردانی و سید مهدی فلاح میری به عنوان دادستان عمومی وانقلاب رشت معرفی شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =