عواقب زیست‌محیطی جنگل‌سوزی اندونزی شدیدتر از آمازون

تهران- ایرنا- گزارشهای نهادهای زیست محیطی حاکی است؛ آتش‌سوزی اخیر که بخش گسترده ای از جنگل‌های استوایی اندونزی را در ماههای اخیر نابود کرد، دی‌اکسیدکربن بیشتری از انفجارهای موجود در آتش سوزی جنگ‌های آمازون در جو کره زمین منتشر کرده است.

بر اساس گزارش برنامه نظارتی اتمسفر موسوم به کپرنیک و وابسته به اتحادیه اروپا که بتازگی منتشر شده، آتش سوزی‌ها در جنگل های اندونزی بخش هایی از جنوب شرقی آسیا را  نیز با ابرهای ضخیم خاکستری و دود سیاهرنگ پوشانده است و تا روز ۱۵ نوامبر سال جاری میلادی به میزان ۷۰۹ میلیون تن دی اکسید کربن آزاد کرده که این رقم تقریبا برابر با میزان انتشار سالانه این گاز در کاناداست.

کپرنیک که مجری آن کمیسیون اروپاست در گزارش خود تاکید کرده است: این میزان دی اکسید کربن آزاد شده ۲۲ درصد بیشتر از ۵۷۹ مگاتون آلاینده مشابهی است که در اثر آتش جنگل آمازون وارد جو کره زمین شده است.

آتش سوزی جنگل ها در اندونزی هر ساله عمدتا توسط کشاورزان برای جنگل زدایی و تبدیل آن به مزارع کشاورزی یا پاکسازی و آماده سازی انجام می شود. وسعت جنگل سوزی سال جاری بیش از ۴ هزار کیلومتر برآورد شده کهجزایر سوماترا و بورنئو بدترین آسیب ها را  از این حادثه دیدند.

طبق این گزارش گسترش آتش سوزی در جنگل های اندونزی به دلیل خشکسالی طولانی مدت ناشی از پدپده ال نینو ضعیف که باران های سالانه را به تأخیر می اندازد، وقوع یافت.

هزارن کیلومتر دود ایجاد شده در فضای جنوب شرق آسیا که به مالزی، سنگاپور و حتی فیلیپین نیز رسیده بود اختلال گسترده در مسافرت هوایی را در این منطقه ایجاد کرد و مشکلات و  بیماری های تنفسی برای هزاران نفر را رقم زد.

بلومبرگ روز چهارشنبه به نقل از یکی از مسئولان ارشد کپرنیک نوشت: آنچه که  آتش سوزی های اخیر اندونزی  را از آمازون متمایز کرده، این است که شدت آتش سوزی  و میزان انتشار روزانه گازهای آلاینده در اندونزی از میانگین ۱۶ سال گذشته بالاتر بوده است.

این برنامه زیست محیطی اروپایی درگزارش خود افزود: البته  به دلیل وجود پوشش گیاهی متفاوت، مقایسه مستقیم و کامل میان آثار و بلایای ناشی از جنگل سوزی در اندونزی و آمازون دشوار است.

امسال در آمازون آتش سوزی با یک رکورد منفی درجهان ثبت شد. داده های موسسه ملی تحقیقات فضایی برزیل حاکی است که آتش سوزی جنگل ها در سال ۲۰۱۹  به میزان ۸۴ درصد بیشتر از حوادث سالانه بوده است.

طبق گزارش کپرنیک، "تولید گازهای گلخانه ای از جنگل سوزی دراندونزی بدترین نتایج را  برجای گذاشت چرا که دراثر آن  یک هزار و ۲۸۶ مگاتن دی اکسید کربن در جو زمین منتشر شد که این رقم با میزان آلاینده های آزاد شده آتش سوزی سال ۲۰۱۵ برابر است.

دولت اندونزی  برآورد کرد؛ در سال ۲۰۱۵ حدود ۲.۶ میلیون هکتار از جنگل ها و مزارع و مراتع این کشور آتش گرفت که ۱۶ میلیارد دلار ضرر و زیان اقتصادی را به همراه داشت. اما آتش سوزی امسال به بیش از ۸۵۰ هزار هکتار زمین تحت پوشش جنگلی و کشاورزی آسیب زده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =