بیست و یکمین مانور سراسری زلزله و ایمنی درمدارس قم برگزار شد

قم- ایرنا- مدیرکل مدیریت بحران استانداری قم گفت: بیست و یکمین مانور سراسری زلزله و ایمنی با شعار «مدرسه ایمن، جامعه تاب آور» همزمان با سراسر کشور درتمام مدارس این استان برگزار شد.

محسن اوروجی روز چهارشنبه درگفت‌وگو با خبرنگار ایرنا، هدف از برگزاری مانور زلزله را آموزش صحیح دانش آموزان با این پدیده و اقدام‌های لازم برای مقابله با آن عنوان کرد و افزود: پناه‌گیری صحیح و تخلیه اضطراری مدرسه ۲ موضوع مهمی است که در این مانور مورد تاکید قرار گرفت.

به گفته وی، با برگزاری این‌گونه مانورها، آمادگی دانش آموزان و آحاد جامعه برای مقابله با حوادث طبیعی ازجمله زلزله افزایش می‌یابد.

وی آموزش دوره‌های امداد و نجات را از راه‌های اصلی برای مقابله با آسیب‌های زلزله عنوان کرد و افزود: دانشآموزان درطول سال آموزش‌های مختلف ازجمله خروج اضطراری و پناهگیری را فرامی‌گیرند و طبق توصیه مسئولان مدارس به اعضای خانواده نیز آموزش می‌دهند.

اوروجی با بیان این‌که این مانور به‌صورت نمادین با حضور دستگاه‌های امدادی در مدرسه شهید رجایی و نیایش قم برگزار شد، خاطرنشان کرد: سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی،‌ مرکز اورژانس ۱۱۵،‌ هلال‌احمر و شهرداری ازجمله سازمان‌های حاضر در این برنامه بودند.

به گفته وی، بیست و یکمین مانور سراسری زلزله و ایمنی با حضور دستگاه‌های اجرایی استان با محوریت آموزش‌وپرورش و سازمان دانش‌آموزی در ۲۰ مدرسه دیگر برگزار شد.

وی خاطرنشان کرد: مسئولان شهرداری‌ها،‌ بخشداری‌ها، نظام‌مهندسی،‌ راه و شهرسازی،‌ حمل‌ونقل و پایانه‌ها، فرمانداری، شرکت مخابرات، فناوری اطلاعات، شرکت توزیع نیروی برق، مرکز بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی، محیط‌زیست، شرکت گاز، جهاد کشاورزی، شرکت آب و فاضلاب، هواشناسی، بنیاد مسکن و آبفای روستایی در بیست و یکمین مانور سراسری زلزله و ایمنی قم حضور داشتند.

از مجموع ۶۶۵ مدرسه فعال در قم، ۵۰ درصد از لحاظ سازه‌ای کاملا ایمن است؛ ۲۵ درصد مدارس دارای حداقل‌های سازه‌ای است و باید با مقاوم‌سازی ایمن شود که حدود ۲ تا ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز است.

۲۵ درصد مدارس معادل ۱۲۰ مدرسه که درمناطق شهری و روستایی قرار دارد، تخریبی است و باید مجددا ساخته شود که نیازمند حدود هفت هزار میلیارد ریال اعتبار است.

در سال تحصیلی جاری حدود ۱۰ هزار دانش‌آموز به جمعیت دانش‌آموزی استان قم افزوده‌شده و حدود ۲۶۵ هزار دانش‌آموز در مقاطع مختلف مشغول به تحصیل هستند؛ در حال حاضر حدود ۶۶۵ مدرسه با ۶ هزار و ۷۸۳ کلاس درس در قم فعال است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =