پیامد حذف مورالس؛ بولیوی بعد از 11 سال سفیر به آمریکا می‌فرستد

تهران- ایرنا- همزمان با اقدام دولت موقت بولیوی برای تعیین سیاست خارجی جدید در این کشور پس از خروج «اوو مورالس» رئیس جمهوری پیشین، لاپاز بعد از 11 سال، سفیر به آمریکا معرفی کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزارت خارجه دولت موقت بولیوی دیروز(سه‌شنبه) اعلام کرد، «والتر اسکار سراته کوییر» به عنوان سفیر دولت موقت بولیوی در آمریکا معرفی شده است. این نخستین‌ بار در ۱۱ سال اخیر است که به دنبال تنش‌های سیاسی میان لاپاز و واشنگتن، یک دیپلمات بولیوی در آمریکا فعالیت خواهد کرد.

در پی برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ۲۰ اکتبر (۲۸ مهرماه) بولیوی که در دور نخست آن مورالس رئیس‌جمهوری وقت پیروز شده بود، تظاهرات اعتراض‌آمیز و اعتصاب‌های گسترده‌ای در این کشور آغاز شد. سناتور «جنینه آنیِس»، بعد از کناره‌گیری مورالس از مقام خود در ۱۰ نوامبر (۱۹ آبان ماه) و پناهنده شدن به مکزیک، خود را رئیس جمهوری موقت بولیوی اعلام کرد. اقتصاد بولیوی به دنبال بحران سیاسی و ناآرامی‌های اخیر با زیان میلیارد دلاری روبرو شده به گونه‌ای که طبق اعلام اتاق صنایع ملی بولیوی، بخش صنایع و تجارت متحمل دست‌کم  ۱.۱ میلیارد دلار زیان شده است.

هرچند وزارت خارجه بولیوی این انتصاب را انجام داده اما باید از سوی کنگره این کشور تایید شود. دولت موقت لاپاز در حال آماده شدن برای برگزاری انتخابات جدید بدون حضور مورالس است.

در دوران ریاست جمهوری مورالس روابط بولیوی- آمریکا پرتنش بود و مقام‌های ارشد لاپاز بارها واشنگتن را به تلاش برای ایجاد بی‌ثباتی و کودتا در این کشور منطقه آمریکای لاتین متهم کردند. همچنین در دوران جورج دبلیو بوش روابط دو کشور وخیم‌تر شد به گونه‌ای که سفیران دو طرف در اواخر سال ۲۰۰۸ از کشورهای یکدیگر اخراج شدند.

از زمانی که آنیس(سناتور سنای بولیوی) خود را رئیس جمهوری بولیوی خواند و از سوی آمریکا به رسمیت شناخته شد، او در راستای بازنگری در سیاست خارجی این کشور منطقه آمریکای لاتین حرکت کرده است. آنیس روابط با کوبا و ونزوئلا تحت هدایت «نیکلاس مادورو» را قطع کرده و «خوان گوایدو» رهبر مخالفان ونزوئلا را به عنوان رئیس جمهوری این کشور به رسمیت شناخت.
2023

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =