۵ آذر ۱۳۹۸،‏ ۲۳:۵۲
کد خبرنگار: 2447
کد خبر: 83570578
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

رییس اقلیم کردستان عراق از دولت این کشور حمایت کرد

تهران- ایرنا- «نچیروان بارزانی» رییس اقلیم کردستان عراق روز سه‌شنبه از دولت این کشور و انجام اصلاحات در قانون اساسی آن حمایت کرد.

به گزارش شبکه تلویزیونی کُردی «روداو»، بارزانی گفت: اقلیم کردستان از هرگونه اصلاح در قانون اساسی عراق، اگر باعث بهبود شرایط شهروندان عراقی شود حمایت می‌کند.

وی در خصوص تغییر نخست وزیری عراق، گفت: تغییر شخص نخست وزیر، نقشی در حل مشکلات کشور ندارد.

رییس اقلیم کردستان عراق افزود: عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق یک سال است که به این مقام رسیده و مشکلات کنونی به سال‌های گذشته باز می‌گردد و یک نفر نمی‌تواند این مشکلات را حل کند و باید همه طرف‌ها وارد عمل شوند.

بارزانی همچنین گفت که هیأتی از اقلیم هفته آینده برای رایزنی با مقام‌های عراقی درباره موضوعات مختلف از جمله نفت و بودجه به بغداد سفر می‌کند.

اعتراض‌های مناطق شیعه نشین عراق و بغداد روز اول اکتبر (۹ مهرماه) ابتدا با درخواست مبارزه با فساد و انجام اصلاحات اقتصادی و گسترش خدمات عمومی آغاز شد اما رفته رفته مطالبات سیاسی به آن اضافه شد و به اصلاح قانون انتخابات و قانون اساسی از سوی تعدادی از معترضان شد و شعار براندازی از سوی بخش‌های دیگری رسید.

با وجود آرامش چند هفته‌ای به مناسبت برگزاری مراسم میلیونی اربعین، این اعتراض‌ها بار دیگر از ۲۵ اکتبر از سر گرفته و این بار با ابعاد بسیار خشونت آمیزی آغاز شد و دولت تاکنون با وجود پذیرش اغلب پیشنهادها برای اصلاحات ساختاری و قانونی، ارائه بسته‌های اقتصادی، صدور دستورالعمل‌های مختلف نتوانسته است، آرامش را به کشور بازگرداند.

برخی ناظران و مسؤولان عراقی نیز با وجود اذعان به مسالمت آمیز و بحق بودن اعتراض‌ها و مطالبات اکثر کسانی که در تظاهرات خیابانی یک ماه اخیر شرکت کرده‌اند، همچنین از وجود افراد و باندهای مسلح در داخل عراق خبر می‌دهند که از فضای هرج و مرج برای تسویه حساب با دیگر گروه‌ها و افراد، سوء استفاده می‌کنند و نیز گروه‌های سازمان یافته با پشتیبانی فکری و مالی سفارتخانه‌های آمریکا و سعودی در بغداد و هدایت ارتش‌های سایبری بعثی و وهابی مستقر در برخی کشورهای منطقه بویژه اردن و امارات که با افزایش خشونت و بالابردن سقف مطالبات، به دنبال براندازی هستند.

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =